View Full Version : oletko keräillyt sarjoja?
On tässä vuosien varrella tullut nauhoiteltua kaikenlaista sarjaa
ja kysyn porukalta, että löytyykö samanlaisia tv-sarjan/sarjojen
keräilijöitä kuin minä. Voi pistää vaikka perusteluja, että miksi
tiettyä sarjaa on nauhoitellut.
Omaa listaa...
CRACKER - Brittijännäreiden aatelia, jossa Robbie Coltrane
Fizzinä puhuu rikollisten päät sekaisin. Dvd-boksina kiitos!
THE X-FILES - Sarjaan syntyi kiinnostus lehtien kautta
ennen suomeen tuloa ja kaikki jaksot on nauhalla, vaikka sarjan
taso ei IMO ole aivan samaa nyt kuin kausilla 1-5.
BABYLON 5 - Sarjan jatkuvajuonisuus toimi loistavasti,
saavuttaen kliimaksinsa 4.tuotantokaudessa. 5.kausi pettymys.
STAR TREK-THE NEXT GENERATION - Trekki-sarjoista oma
suosikki.
OZ - Miesten saippuaoopperaa, jossa näyttelijävalinnat
osuneet nappiin. Ryan o'Reilly rules!
COLUMBO - Just one more thing...
SEINFELD - Jenkkikomedia-sarjoista melkeinpä ainoa joka
on todella naurattanut. Nelonen uusii sarjan syksyllä alusta.
MIAMI VICE - Tunnelmaa,tunnelmaa... äksöniä ja kauniita
naisia. Jan Hammerin musa toimi kuin häkä.
QUANTUM LEAP - Kulttiklassikko.
THE FAST SHOW - Oma suosikki brittikomedioista. Suits you
sir.
MILLENNIUM - Varsinkin 2.esityskausi toimi loistavasti ja
erittäin hyviä jaksoja pullollaan kuten "the mikado","the time is
now","the hand of saint sebastian","owls/roosters" jne.....
MURDER ONE - Pidin sarjan uskaliaisuudesta (1.kausi)
keskittyä melkeinpä vain 1. oikeudenkäyntiin eli Neil Avedonin
tapaukseen.
ISÄNMAAN TOIVOT - Petteri Summanen on vaan loistava.
SPACE-ABOVE & BEYOND - Avaruussota-draamaa joka
harmittavasti kesti vain 1.tuotantokauden. Sarjan jakso "who
monitors the birds?" jossa ei dialogia käytetty juuri lainkaan
on vieläkin eräs parhaista näkemistäni tapauksista, jota olen
tv-sarjojen saralla todistanut.
Siinäpä ne taitaakin olla.
Edit: Eipäs ollutkaan:
TWIN PEAKS - Koko sarja löytyy. Kaikkien aikojen
parhaiden sarjojen listassa nousee kärkipaikoille IMO.
SOPRANOS - Tein virheen kun en tajunnut ottaa sarjaa
alusta asti nauhalle (nelonen taitaa toki uusia alusta asti ennen
4.kautta) mutta 3.kausi löytyy. Jakso "pine barrens" jossa Chris
ja Paulie juuttuvat metsään oli aika hillittömän hauska.
Tämänhetkisistä sarjoista se number 1. Kyllä saadaankin kauan
odotella uusia jaksoja.:grr:
Enpä ole kerännyt, paitsi nyt olisi tarkoitus hankkia kaikki X-files boxit. Kakkosboxi löytyy mutta lisää tekisi mieli. Hinta vain on ongelmana, n. 900 yksikköä vanhaa rahaa. Huuto.netissäkään noita ei nyt pariin viikkoon ole näkynyt, ikävä kyllä.
Myös OZ olisi tarkoitus joskus hankkia DVD:lle kokonaan.
Ei varsinaisesti keräilyä, mutta Kummeli(vanhat), Naurun Paikka, Poliisikamera - Käy. Noista löytyy useampia jaksoja naruilta. Perusteluina nyt ei ole mitään ihmeitä, onpahan vain tullut nauhoiteltua myöhempää katselua varten.
Tällä hetkellä olisi nauhoituksessa OZ ja MTVNordicilta "Osbournes", vai mikäs sen sarjan nimi nyt taas olikaan.
Lisäksi nauhalla odottaa "parempaan" muotoon siirtämistä mm. Harkittu murha 1.kausi.
Saisi vain hankittua jonkinlaisen digitointikortin, jolla voisi siirtää kuvan videolta pc:lle.
superpallo
26.04.2002, 20:22
Originally posted by big j
SEINFELD - Jenkkikomedia-sarjoista melkeinpä ainoa joka
on todella naurattanut. Nelonen uusii sarjan syksyllä alusta.
[/B]
Omia suosikkeja myös. Vaikkei olekaan tullut keräiltyä. Hienoa että Nelonen on päättänyt näyttää sarjan alusta asti uudestaan. Täynnä loistavia hahmoja.
"Hello Newman!" :D
Juu, sci-fi pohjaista kamaa lähinnä löytyy vaihtelevalla määrällä per sarja.
Star Trek : Original Series, Next Generation, Deep Space 9 & Voyager
Simpsoneita & Futuramaa
X-Files
Babylon 5
V
War Of The Worlds (tätä pitäisi saada dvdlle joskus)
Täytyy kyllä myöntää että enään en varmaan jaksaisi nauhoitella mitään teeveestä - en ainakaan videoilla. Jos pakko olisi, niin tv-kortti pitäis varmaan hommata.
electricboy
26.04.2002, 23:42
Multa löytyy koko Twin Peaks (1. ja 2. tuotantokausi) ja Miami Vice, joskin puuttuu varmasti joku 5+ jaksoa.. Onko sulla BigJ kaikki?
Mutta nyt dvd-aikana ne olisi kiva "päivittää" dvd:iksi, ja nythän Twin Peaks julkaistaan, paitsi ei pilottia. Oliko se kaikki jaksot?
Koko Vice jäänee haaveeksi.. :(
Lähinnä komediasarjoja tulee nauhoitettua. Hyllystä löytyy mm. Pulmuset, Koti kuntoon, Simpsonit, Frendit sekä iso liuta sketsisarjoja (Lunta tupaan, Fast Show jne).
Tulihan sitä kaikennäköistä nauhoiteltua, lähinnä nyt Frendit, Frasier, Get Smart, Jeeves... Kun muutin omaan kämppään jouduin jättämään ne kaikki systerille .:weep:, eli DVD:llä olis kiva saada nuo itsellekin. Frendit löytyy jo mutta nuo muutkin.
Kummelit ja niiden johdannaiset, eli Lihaksia ja luoteja, Lääkärit tulessa ja Jurismia! Taitaapa olla Mankelitkin, kunhan vain muistaisi missä...
en ole nauhoitellut mutta netistähän noita saa pienellä vaivalla
spin city, babylon 5, friends, buffy, seinfeld, angel ja enterprise ovat olleet keräilyn kohteena jo jonkin aikaa ja vaihtuvat dvd versioon sitä mukaa kun saan niitä osteltua
No huh, täällähän on porukat nauhoitelleet oikein kunnolla. Itseltäni ei löydy kuin
- Babylon 5, 2. kauden loppupuolelta 5. kauden loppuun
- Crusade, kokonaan
- Buffy, 3. kausi
Kaikki on nauhoiteltu monovideoilla, joten ymmärrettävästä syystä olisi kiva saada kaikki dvd:lle, rahaa ei vain löydy, kun tykkiin pitäisi säästää. Ilman Crusadea kyllä voisin elää, mutta sen dvd-julkaisua luultavasti saammekin odottaa tovin.
Eikös kellään muulla ole Vintiöitä nauhalla? Keravan Rane ja silleen? Viimeisin kotimainen tekele jolle on joutunut nauramaan.:)
Originally posted by Jokkeri
Kummelit ja niiden johdannaiset, eli Lihaksia ja luoteja, Lääkärit tulessa ja Jurismia! Taitaapa olla Mankelitkin, kunhan vain muistaisi missä...
Kaikki Kummelit tuli myös nauhoitettua.
Jarkko G.
28.04.2002, 23:34
The Simpsons - Yli 20 nauhaa täynnä, mutta lopetin nauhoittamisen kun sarjan taso laski ja laski ja laski :(
The Fast Show - Nopeaa ja hauskaa. Suurin osa nauhalla, mutta sitten yksi otti ja lainasi, eikä palauttanut yhtä kasettia :grr:
Men Behaving Badly - Alusta asti olen yrittänyt ottaa narulle, mutta sitten totesin että "Fuck It!" ja tilasin kaikki jaksot DVD:nä.
Seinfeld - Kaikki mitä olen saanut on otettu nauhalle ja nyt kun taas alusta alkaa, niin pitää pitkästä aikaa sijoittaa uusiin VHS-nauhoihin.
noiden lisäksi on muutamia kasetillisia PPP:n erinäisiä sketsi-ohjelmia (Pulttibois, Manitbois, Viihdeohjelma Tukholma, Neurovisio) ja varmaan muitakin, mutta en vain halua muistaa.
Babylon 5 - Kaikki jaksota, about 30 nauhaa.
Sopranos - Kaikki Suomessa näytetyt, eli 3 ekaa kautta (ensimmäinen DVD:llä ja loput narulla, ainakin vielä...)
Pitkän Jussin majatalo - Kaikki nauhalla
DVD:llä tullut ostettua nyt ST:Next Generationin ja Simpsonien ekat boksit, ehkä niitä sitten ilmestymistahtiin lisää...
maukka87
29.04.2002, 18:19
Eipä niitä muita oo tullu keräiltyä ku:
Son of the Beach eli Rantojen Kunkut...ah sitä silämn iloa!:)
Jotakin nauhoittelinkin joskus aikaisemmin. Muun muassa X-Files, Soap, Twin Peaks, The Fast Show, Friday the 13th - serie ja olihan niitä muitakin. Kyllä herra ministeri jne. Enää ei ole viitsinyt vahtia eikä entisiäkään nauhoja taida paljon jäljellä olla kun kasetteja on tullut käytettyä muihin tarkoituksiin.
Originally posted by electricboy
[B]Multa löytyy koko Twin Peaks (1. ja 2. tuotantokausi) ja Miami Vice, joskin puuttuu varmasti joku 5+ jaksoa.. Onko sulla BigJ kaikki?
Yksi jakso puuttuu. Jakson nimi oli "Streetwise" ja siinä vieraili
sellaiset nykypäivän kuuluisuudet kuin Wesley Snipes ja Bill
Paxton.
Kaikki Farscapet ja Bad Girlsit löytyy hyllystä DVD:nä. Sci-fiä ja laatu draamaa.
-J-
Vhs:lle olen nauhoittanut X-files putket mitä Mtv3 joskus on näyttänyt, tosin on toistaiseksi jäänyt katsomatta suurin osa.
Dvd:nä Simpsonit sekä Futurama ois kiva saada kerättyä, syövät kylläkin aika paljon opintotukea. :(
Originally posted by Jarkko G.
The Simpsons - Yli 20 nauhaa täynnä, mutta lopetin nauhoittamisen kun sarjan taso laski ja laski ja laski :(
Seinfeld - Kaikki mitä olen saanut on otettu nauhalle ja nyt kun taas alusta alkaa, niin pitää pitkästä aikaa sijoittaa uusiin VHS-nauhoihin.
Sama homma Simpsoneiden kanssa ja Seinfeldit olisi tarkoitus ottaa talteen jossain muodossa :)
Kaverille muutaman MacGyver jakson nauhotellut. Niin ja myös South Parkin 1. ja 2. tuotankausi löytyy kelalta.
Jake and The Fat Man (Koira haudattuna) Parempaa sarjaa en ikinä voi löytää! Kaikin puoli ylitse muiden. Ainoa, mitä vielä suostun VHS:ltä katsomaan (mutta en omassa kodissani kuitenkaan).
Dempsey & Makepeace (Taistelupari) Tässä oli sitä jotain. 80-luvulla se tuntui lähes yhtä hyvältä kuin ensin mainittu. Enää ei tunnu.
Frendit DVD:nä. Kaikkia en ole vielä kerennyt ostamaan, vasta 12 ensimmäistä. Jaksaa katsoa aina!
Tulevaisuudessa myös Miami Vice kiinnostaisi DVD:nä. Muuta ei nyt tule mieleen.
superpallo
01.05.2002, 19:31
Originally posted by jmo
Eikös kellään muulla ole Vintiöitä nauhalla? Keravan Rane ja silleen? Viimeisin kotimainen tekele jolle on joutunut nauramaan.:)
Näyttää tulevan tuo Vintiöt uusintana kesällä 3selta 7.7. alkaen
Olisin varmasti montaakin sarjaa nauhoittanut,
mutta televisiota en ole vielä ikinä omistanut.
Originally posted by grove
Olisin varmasti montaakin sarjaa nauhoittanut,
mutta televisiota en ole vielä ikinä omistanut.
Tarkoitatko että et ole koskaan omistanut videoita?
Originally posted by Slash80
Tarkoitatko että et ole koskaan omistanut videoita?
Tarkoitan.
Frendit DVD:nä. Jaksaa katsoa aina! [/B]
Kevät-kesän jälkeen olen nyt katsonut 5 kertaa nämä kaikki 12 DVD:tä, eli n. 176 tuntia! Ei tunnu kyllästyvän ollenkaan. Loput ovat edelleenkin ostamatta, kun jopa NetAnttilan varastot tuntuivat tyhjentyneen. Vain yksittäiskappaleita löytyy joka paikasta.
Joskus kauan aikaa sitten keräilin Simpsoneita. Nykyään on Band of Brothers tullut napattua :)
Originally posted by Jokkeri
Kummelit ja niiden johdannaiset, eli Lihaksia ja luoteja, Lääkärit tulessa ja Jurismia! Taitaapa olla Mankelitkin, kunhan vain muistaisi missä...
juu kaikki nuo, lisäksi näitä on nauhoiteltu
* huonosti käyttäytyvät miehet
* se poliisisarja jossa oli mr bean, thin blue line tai jotain,
* kaverille ei jätetä
* team ahma
* salainen agentti 86
onhan noita varmaan vielä muitakin
matarvai
31.08.2002, 23:57
Joskus aikoinaan nauhoittelin noita sarjoja. Simpsoneiden ensimmäisiä tuotantokausia, mutta meni hermot vhs:ään. Nyt on enemmänkin tullut kerättyä noita sarjoja kun niitä on alkanut saada dvd:lle.
Simpsoneita ja Futuramoja on tullu nauhoiteltua, mutta pikemminkin pitäisi sanoa yksi sarja jonta _en_ ole nauhoittanut ja joka harmittaa aivan suunnottamasti. Nimittäin Studio Julmahuvi. Voi että kun olisi nuo silloin edes uusintakierroksella tajunnut ottaa nauhalle, mutta kun ei niin ei :hitme:
Hmh. oon itekin harkinnu joidenkin sarjojen ostamista DVD:nä. Lähinnä B5, X-files, Fast show ja League of Gentlemen.. mutta sanokaapa. Kuinka usein ne DVD:t tulee sitten katottua läpi ja onko se tosiaan kannattava ostos?
Toinen kyssäri.. Mones X-filesin kausi oli se, missä oli helvetin monta hyvää sellasta vähän enemmän kieli poskella tehtyä jaksoa. Tää baseballia pelaava alien jne.
premier
Originally posted by premier
mutta sanokaapa. Kuinka usein ne DVD:t tulee sitten katottua läpi
Minä katson ainakin kaikki kymmeniä-satoja kertoja... (vielä ei olla sadassa minkään kohdalla, mutta kun loppua ei näy...
En siis tiedä noista mainitsemistasi, mutta noin yleisesti.
Originally posted by premier
Toinen kyssäri.. Mones X-filesin kausi oli se, missä oli helvetin monta hyvää sellasta vähän enemmän kieli poskella tehtyä jaksoa. Tää baseballia pelaava alien jne.
6 esityskausi.
TV sarjoihin on kyllä menny luvattoman paljon rahaa... Keräämällä keränny oon Frendejä, mutta on tuossa tullu ostettua Band Of Brothers boksi ja kausi X-Filesseja. Hankinnan alla on Oz ja 24...
Andy Richter Controls The Universe
Action
Frasier
Friends
Seinfeld
Futurama
Simpsons
Family Guy
Scrubs
The Osbournes
Ren & Stimpy
Invader Zim
Ali G
Black Adder
Big Train
Fawlty Towers
Monty Python's Flying Circus
The Office
Farscape
Babylon 5
Crusade
Dune (Minisarja)
Star Trek: TOS
Star Trek: TAS
Star Trek: TNG
Star Trek: DS9
Star Trek: VOY
Star Trek: ENT
Band Of Brothers
Sopranos
Twin Peaks
The Adventures of Sherlock Holmes
Studio Julmahuvi
Mennen Tullen
Nämä tuli näin pikaisella mietinnällä mieleen. Huh-huh onko järkee vai eiiiiii :hitme:.Suurinosa näistä VHS muodossa. Loput dvd:nä tahi (s)vcd/divx:nä.
Negotiator
03.03.2003, 23:08
Piraattina on tullut keräiltyä netistä imutettuna jos mitäkin:
Oz
C.S.I.
Simpsons
Futurama
Southpark
Boot Camp (Mainio vastine Survivorille samalla idealla, mutta toteutettu armeijan oloissa)
Survivorin (Muutama tuotankaudellinen kunnes meni into ko. sarjaan)
Top Gear
Tämä on ollut halpaa verrattuna seuraavaan eli dvd-listaan:
Simpsonit Season 1 & 2
Futurama Season 1 & 2
Band Of Brothers
Lock Stock... TV-series
Tulossa on paljon. Simpsonit aion kerätä kaikki, kuten myös X-filessit kunhan alkavat julkaisemaan niitä suomiteksteillä jne. + monia muita sarjoja joita ei vielä dvdllä ole näkynyt!!
:hitme:
Kompuutterilla kaapannu divxis,
Survivor 2
Survivor 3
Survivor 4
Teneriffe Uncovered
Caribbean Uncovereded
LA Uncovered
En kyllä ole kertaakaan noita katsonut jälkeenpäin mutta jostain kumman mielenhäiriöstä johtuen piti kapturoida nuo. :hitme: :hitme:
Ei kukaan muuten ole nauhoitellut divxis/vcds tms Nelosella näkyviä sarjoja, Yllytyshullut, Pelkokerroin? (ei näy Nelonen :mad: )
Stansfield
03.03.2003, 23:47
- Oz (kaikki jaksot nauhalla ja eka kausi kiekoilla)
- The X-Files (kaudet 1-4 kiekolla, joitakin hajajaksoja narulla.)
- Millennium (eka kausi, mutta muiden kauden jaksot on niin vanhoilla nauhoilla, että on lähes katsomiskelvoton kamaa)
- Babylon 5 (kaikki jaksot narulla, eka kausi DVD:llä)
- Band of Brothers (DVD)
- The Simpsons (joitakin satunnaisia narulla, mutta ilmestyneet kaudet kiekoilla.)
- South Park (muutama jakso jäänyt nauhoittamatta.)
Kallista touhua tuo sarjojen osto kiekkoina.
Viimeisten lähes 20 vuoden aikana on tullut nauhoitettua n. 250 VHS -kasetille aika monia sarjoja, elokuvia ja viime aikoina entistä enemmän dokumentteja. Hill Street Blues taitaa olla kokonaisuudessaan. Benny Hill Showta muutama kasetillinen. -70 luvun Columboja on myös runsaasti. Sitten yhdestä viiteen jaksoa Makkaiveria, Miamivicea yms.
Tuppaa muuten olemaan joidenkin vanhimpien kasettien kuvalaadussa virheitä. No kunhan nauhoittava DVD halpenee niin...
Dallas tuli nauhoitettua pari vuotta sitten kun tuli uusintana,2 jaksoa puuttuu:weep: :weep: niin ja tietenkin osto vhs:nä LOISTAVA "Pitkän Jussin majatalo",sen saisikin nyt halpana dvd:nä R/1 alueelta
Tottahan toki olen sarjoja keräillyt!
Kaapista löytyy tällä hetkellä kasetilla X-Filesia, Kolmas kivi auringosta, Frasieria, Kummelia, Mankelia. Dvd:llä Frendit & V ja VCD:nä Jackassit:D
Olisihan noita sarjoja vaikka kuinka joita haluaisi nyt katsella, mutta en niitä omista. Esimerkkeinä mm. Oz, Millenium, Maxwell Smart:thumbsup: BOB ja Vaarallinen tehtävä ja Earth 2.
Kaikki Babylon viidet tuli aikanaan nauhoitettua. Earth: Final Conflictia ja Deep Space Ninea aloittelin, mutta jätin homman kesken kun turhautti muutaman jakson missaaminen.
SamTheMan
05.03.2003, 00:32
Joo, onhan noita tv -sarjoja tullut hommattua DVD:nä melko paljon viime aikoina:
Robin of Sherwood series 1 & 2
Futurama season 1 & 2
Transfomers complete original series sekä tietysti
Band of Brothers...
Sopranosia oli vielä viikko sitten puolet 1. kaudesta, mutta möin rahanpuutteessa pois :o
Sarjat ovat minulle kertakäyttöviihdettä. En vaivaudu keräilemään, saati sitten edes toiseen kertaa jaksoja katsomaan.
SamTheMan
05.03.2003, 00:46
Originally posted by corben
Kaikki Babylon viidet tuli aikanaan nauhoitettua. Earth: Final Conflictia ja Deep Space Ninea aloittelin, mutta jätin homman kesken kun turhautti muutaman jakson missaaminen.
Sama homma :D Aikanaan jäi koko B5:n seuraaminen kesken, kun nauhalle kertyi parikymmentä jaksoa... En sitten enään jaksanut alkaa katselemaan niitä nauhalta ja jäi koko sarja katsomatta.
Voin kertoa että on tullut keräiltyä aika voimakkaasti. :D
Jokainen Filu ja Twin peaks jakso löytyy videolta. Simpsoneita ja Macgyveriä on tullut myös joskus nauhoiteltua.
DVD:ltä löytyy Filuista kaudet 1-6, Twin peaksin ykkös kausi ja Simpsoneita kaudet 1-2. :thumbsup:
Frendit ja Absolutely Fabulous sarjojen jaksot löytyy..
Olen jotakin saanut nauhoitettua:
Twin Peaks (kokonaan)
X-files (osittain, mutta ei mitään enää jäljellä)
Simpson (Melko paljon, mutta ei taaskaan jäljellä paljon yhtään)
Oz
+ jotain muuta pientä
Originally posted by Jorse
Enpä ole kerännyt, paitsi nyt olisi tarkoitus hankkia kaikki X-files boxit. Kakkosboxi löytyy mutta lisää tekisi mieli. Hinta vain on ongelmana, n. 900 yksikköä vanhaa rahaa. Huuto.netissäkään noita ei nyt pariin viikkoon ole näkynyt, ikävä kyllä.
Myös OZ olisi tarkoitus joskus hankkia DVD:lle kokonaan.
26.4.2002 oli tuommoinen tilanne. Tätä nykyä löytyy kaikki julkaistut X-Files boxit (kuusi kautta) ja Band of Brothers boxi mutta OZ on kyllä edelleen hankkimatta.
Dark Angelin kaikki jaksot löytyvät VHS-naruilta.:D :love:
Veehooässältä löytyy kaikki jaksot sarjoista:
Twin Peaks
Kummeli
V
Lisäksi X-Filesia tuli aikoinaan kerättyä ihan ostokasetteina aikas monta. Eivät vaan olleet oikeassa järjestyksessä. Montakohan niitä on muuten julkaistu?
Originally posted by SamTheMan
Robin of Sherwood series 1 & 2
Tuon kun saisi suomiteksteillä niin... :hitme:
Minkälaatuinen julkaisu tuo muuten on? Entä onko aika kullannut muistot sarjasta vai vieläkö toimii?
Sarjoista ainoat jotka ovat päätyneet nauhalle ovat Häräntappoase, Autovaras sekä Lapinlahden linnut :D
Originally posted by Crimson
Montakohan niitä on muuten julkaistu?
12kpl suomessa.
Bob Fleming
09.03.2003, 02:10
Onhan noita vuosien varrella kertynyt, kymmeniä sarjoja ja satoja
jaksoja. Hell, pelkästään eri Trek-sarjoista kertyy n. 650 jaksoa,
kaikki ei kylläkään vhs-formaatissa. Viime aikoina olen ikivanhalla
tv-kortillani kaappaillut vanhimpia aarteita bittimuotoon. Harmittaa
vaan kun säästömielessä tuli aikoinaan nauhoitettua niin paljon lp-nopeudella,
kaapatessa huono kuvanlaatu näkyy armottomasti.
Originally posted by Jorse
12kpl suomessa.
Tänk juu. Ei tosiaan sen enempää? Mullahan taitaa sitten olla kaikki pölyttymässä jossain vintillä...
DVD:n myötä on alkanut armoton Next Generationin kerääminen. Ja Farscape on tämän hetken toinen pakkomielle - kaikki tähänastiset nauhalla...
Dvd:nä löytyy:
Simpsoneita kaksi kautta
Futuramaa kaksi kautta
RAID
Invader Zim
Amazonista saisi kohtuuhintaan DVD:nä Zimejä. Itse himoinnut jo jonkin aikaa niitä sieltä. Invader Zim Vol. 1 - Doom Doom Doom. Vielä pitäisi saada joku kimppaan tilaamaan niitä sieltä. Elokuussa olisi tulossa Invader Zim Vol. 2 - Progressive Stupidity.
Olisikohan täällä ketään, joka haluaisi alkaa tilaamaan? Täältä Oulusta olisi ainakin kaksi mukana ja yksi ehkä vielä Kotkasta.
Niinjuu, pahoittelen vanhan threadin nostamista foorumin uumenista.. :o
Tv-sarjojen keräily on kyllä sairasta, mutta ei siitä oikein voi parantuakaan. Sekalaisilta VHS kassuilta löytyy melkein kaikki x-filet, kaikki Babylon vitoset, Outer limitsit, earth: final conflict yms..
Nyt kun on tuo hauppaugen pvr kortti koneessa, niin olen saanut Carnivalen jaksot ja Shieldiä nauhoittelen paraikaa. Tosin olen vetänyt ne DVD muotoon, jolloin tarvitaan 1 levy per 2 jaksoa. Kallista. Summasummarum kuitenkin : uuden tekniikan tullessa työ vain kasvaa, kun pitää leikata mainostauot pois etc. Canalilta on mukava vetää sarjoja kun noita taukoja ei ole. Subiltakin tulisi vaikka mitä (miami vice yms.) mutta hirvittää vain urakkana, kun kaikki pitäisi kuitenkin saada talteen.
Seuraavia löytyy (dvd):
- Simpsons kaudet 1-2
- Buffy kaudet 1-6
- NYPD Blue season 1
- X-Files kaudet 1-4
Raid vhs-boxi löytyy
Kummeleita pari jaksoa
70's showia ja Frendeja sisko on tässä viime aikoina nauhoitellu
Pulttiboissia löytyy
Vintiöt
Velipuolikuu
Dvd:nä löytyy:
Family guy kaudet 1-2
Simpsonit kaudet 1-3
Sopranosta olisi mukava saada mutta hinnat ovat melko hirveät.
Kyllähän näitä löytyy (dvd)
Babylon 5 kaudet 1-4
Buffy kaudet 1-6
Stargate kaudet 1-2
X-files kaudet 1-4
Alias eka kausi
24 eka kausi
Band of Brothers
Viime aikoina on tullut keskityttyä enemmänkin tv-sarjoihin elokuvien kustannuksella.
DVD:nä löytyvät seuraavat:
Buffy kaudet 1-7
Angel kaudet 1-4
West Wing kaudet 1-3
Alias kausi 1 (kausi 2 tilauksessa)
24 kaudet 1-2 (kausi 3 tilauksessa)
Band Of Brothers
Coupling kaudet 1-3
The Office kaudet 1-2
Peter Kay - Phoenix Nights kaudet 1-2
Fast Show kaudet 1-2
Velipuolikuu
Tankki täyteen
Sisko ja sen veli
Ainakin yksi sarja, jota mielestäni ei ole täällä mainittu, ja jota olen nauhoitellut, on Gilmoren tytöt (Gilmore Girls). Mahtava sarja, nokkelaa ja erittäin hauskaa dialogia, paljon viittauksia populaarikulttuuriin (josta osa menee kyllä viuhuen yli hilseen..) No, nyt meni vähän mainostamisen puolelle, sarjasta löytyy oma threadkin, kannattaa katsoa.
Muita sarjoja videolla:
Siskoni on noita (Pruen kuolemaan asti, olisko 3 tai 4 kauteen asti)
Anna (Vihervaaran Anna, tiedäthän..)
Sinkkuelämää
Ylpeys ja ennakkoluulo
Twin peaks (ei ihan loppuun asti.. :weep: )
Isänmaan toivot (kyllä, myös ensimmäinen kausi)
Dark Angel (toinen kausi, nauhoitellaan parhaillaan)
X-files (pari kasettia, maikkarin x-files -öistä)
DVD:llä
Alias 1 kausi
Reinikainen
Tankki täyteen
Sisko ja sen veli
Raid
ja toivelistalla olisi vaikka mitä, jos vaan raskisi ostaa.. :p
DVD:llä mm. Twin Peaks, Simpsonit, Pitkänjussin majatalo, Mr. Bean, Isä Ted ja Coupling ja Curb Your Enthusiasm.
Näiden lisäksi tv:stä olen nauhoitellut mm. Tom Green, Kummeli, Kyllä isä osaa, Isänmaan toivot, Seinfeld, Big Train...
Korhonen
07.07.2004, 17:10
DVD:llä löytyy kokonaisuudessaan brittihuumorin klassikot Men Behaving Badly, Fawlty Towers sekä ensimmäinen kausi Jeeves & Woosteria. Loput kolme laitoin tilaukseen maanantaina. Lisäksi pohdin parhaillaan Mr Beanin kolmen DVD:n boxin tilaamista.
Paljon olisi sarjoja joita tekisi mieli tilata, mutta rahaa ei kyseiseen harrastukseen juurikaan löydy. Jenkkisarjoja en viitsi alkaa ostelemaan, sillä jos ostaa yhden kauden, täytyy ostaa kaikki ja kun jenkeissä jaksoja tehdään kautta kohden 20 ja kausia on laatusarjoissa yleensä n. 10, niin hintaa kertyykin vähän liikaa. Joitakin kotimaisiakin haluaisin hankkia, mutta aika laiskasti hyviä sarjoja (Velipuolikuu ja Tankki täyteen eivät sellaisia ole) on DVD:lle julkaistu. Brittisarjat ovat paljon kuluttajaystävällisempiä ja onneksi siellä onkin tehty parhaimmat komediat.
Onhan noita sarjoja tullut kerättyä:
Xena (kaikki kaudet)
Frendit (kaudet 1-9)
Buffy (ensimmäinen kausi kokonaisuudessaan ja puolet toisesta kaudesta)
Band of Brothers
Hankintalistalla on ainakin seuraavaa:
Simpsonit
Futurama
Babylon 5
Scott Hayward
08.07.2004, 13:03
Nyttemmin on alkanut hieman kertyä:
All Creatures Great and Small
Black Adder (älysinpä ostaa jenkkiversion, ja sain ennennäkemättömät Cavalier Years ja Christmas Talen jemmaan :thumbsup: )
Men behaving Badly (sarjat 2, 5 sekä Last orders DVD:llä, 6 ja Christmas Special ostetuilla VHS:llä sekä 3 & 4 itse nauhoitettu :rolleyes: )
Fawlty Towers
Police Squad (VHS:ät halvalla alennusmyynnistä)
Muita en tällä hetkellä tunne tarvitsevani, saa nähdä miten jatkossa...
Buffyn kaikki kaudet löytyvät, sen enempää en ainakaan vielä ole kerennyt sarjoja keräilemään. Mahdollisia tulevia ostovaihtoehtoja ovat ainakin Angel, Bablylon5, Coupling jne.
DVD:llä löytyy mun hyllystä seuraavat sarjat.
Frendit Kaudet 1-9 :love:
Nip/tuck Kausi 1 :thumbsup:
Will & Grace Kaudet 1-2 :p
Las Vegas Kausi 1 :thumbsup:
Torstaina oli karmaiseva yllätys huomata kaupan hyllyssä Kovan Lain kausi boksi. Boksin ostamista ei tarvinnut kahdesti miettiä, parasta poliisisarjaa mitä tv on ikuna esittänyt, sitten Hill Street Bluesin lopettamisen.
Onkohan noita kausia tulossa useampiakin?
Powered by vBulletin® Version 4.2.0 Copyright © 2013 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.