PDA

View Full Version : millainen dvd-asema



Nevski
14.02.2000, 20:40
Mikä olis paras dvd-asema hinta/laatu suhteeltaan ja siihen erillinen purkukortti?
Jos on purkukortti niin pystyykö liittämään suoraan dolby pro logic vahvariin kortin ja niin että dolby digital äänet kuuluu?

Mopar
15.02.2000, 06:39
Osta tuolta ostetaan/myydään-palstalta se toshiba1212, mulla on samanlainen ja ei ole ollut mitään vikaa, cd-r,cd-rw,audio,dvd levyt tunnistanut jokaisen.

Ainoa negatiivinen on ,että se on nk. hidas tunnistamaan ainakin cd-r levyt.
Eli ku laitat levyn luukkuun, niin saat venata 15sek, enneku pääset käsiks fileihin..
Mä maksoin uutena 590,- siitä..

beetle69
15.02.2000, 07:07
Joo voin myös suositella Toshiban DVD asemaa, itselläni uudempi versio 1302 eli 8x/40x. Tässä mallissa ei onnistu Firmware päivitys aluekoodisujauksen poistamiseksi mutta onneksi DVD-Genie on keksitty :-). 680 mk maksoi tämä asema muutama kuukausi sitten.
-MITO-

P One
15.02.2000, 19:19
No jatketaan sitten Toshiboiden suositettelemista ;)

Hankin 1212:n luettuani netistä aikamoisen läjän arvosteluja ym. Kannattaa käydä kattomassa http://www.dvdutils.com, varsinkin, jos meinaa kattoa muitakin kuin kakkosalueen levyjä.

1212 on toiminut oikein mukavasti, myös audion rippaaminen sujuu hyvin. Tässä mallissa on vaan tyyppivikana se, että asema ei aina anna heti levyä ulos. Eli joudut naputtelemaan eject-nappia useamman kerran, mutta sehän ei kauheeta ole. Hintaa ole
päätähuimaavat 600 mk.


< P One

gister
16.02.2000, 07:54
DVD-laitetestejä seuraamalla varmasti päädyt itsekkin tuo Toshiba 1212:n kannalle. Aseman saatavuus uutena on vaan tällä hetkellä erittäin heikko ja hinta noussut :(

mxs
16.02.2000, 11:21
DVD Genie ei auta, jos asema on firmwaresta lukittu (RPC-2). Ohjelmalla pystyy ohittamaan ainoastaan dvd softaohjelmien region laskurin, ei muuta. Lisää tietoa aiheesta ja lista regionvapaista asemista www.firmaware.com.bi