View Full Version : V
V
Mitenkäs tuo nyt noin alkoi ?
Onkos tuo nyt jokin jatkotekele sarjalle eikä se ensimmäinen ?
Tiedoissa luki kyllä ensimmäisen tiedot ? :OI
Kristian
07.09.2005, 09:14
Tuo on se sama jatkotekele, joka tuli jo aiemmin subilta. Jotenkin MTV3 ei saanut kalloonsa mahtumaan, että tuo on se jatkosarja eikä se alkuperäinen...
Typerykset tod.näk. ostivat väärän sarjan ja nyt sitten esittävät sitä yrittämättäkään hankkia sitä alkuperäistä...
cityjeesus
07.09.2005, 13:28
No ei tästä nyt kovin montaa vuotta ole, kun maikkari viimeksi uusi ensimmäisen sarjan, 2000-luvulle oltiin jo siirrytty. Yhden kesän aikana esitettiin kaikki jaksot.
Tätä nyt nähtävää jatkosarjaahan ei aikoinaan edes Suomen tv:ssä näytetty, vaan jatkot tulivat vain videolevitykseen. Kovin montaa uusintaa ei vielä olla jatkoista nähty, toisin kuin alkuperäisestä, joten kyllähän tätä katselee.
Jatkuvasti väärät ohjelmatiedot lehdissä mainitaan, eli kanavan tiedotuspuoli ei ole tajunnut mitä sarjaa on esittämässä, taaskaan. Sama jos automyyjä puhuisi Mersuista mutta myykin sitten asiakkaalle laatikollisen portugalilaisia talvitakkeja. Asiakas lievästi hölmistyy kun ei saa sitä mistä oli puhe.
Nyt siis lähetetään uusintana (vasta toinen esityskerta tämän maan televisiohistoriassa) 19-osainen monoääninen tv-sarja. En tiedä onko DVD-versiossa stereoääni.
_____________________
Alkuperäinen stereoäänellä tuotettu "V - The Original TV Miniseries (1983)" on lähetetty sensuroituna MTV:ssä 80-luvulla. Minulla on sarja tallessa vhs-versiona 12.1.1988 alkaen lähetettynä (monohifiäänellä) sekä 16.2.1998 alkaen uusintana lähetettynä (Nicam-monohifiäänellä).
10-osaiseksi paloiteltuna sarja meillä lähetettiin (kolmen vartin pituiset jaksot). Jaksot 5-10 niistä ovat sitä jatko-osaa eli "V - The Final Battle (1984)", josta on tiedossa vain monoääninen tuotanto. En tiedä onko DVD-versiossa stereoääni näissäkin jaksoissa.
Kristian
08.09.2005, 08:27
Hmm... Olen jo pitkään pohtinut DVD-version ostoa tuosta alkup. sarjasta, eli tapahtumat siihen saakka, että Vierailijat päihitetään ja nämä jättävät maapallon rauhaan (mutta Diana karkaa). Mitkä julkaisut siis sisältävät nämä jaksot?
Darth Saul
08.09.2005, 10:34
Hmm... Olen jo pitkään pohtinut DVD-version ostoa tuosta alkup. sarjasta, eli tapahtumat siihen saakka, että Vierailijat päihitetään ja nämä jättävät maapallon rauhaan (mutta Diana karkaa). Mitkä julkaisut siis sisältävät nämä jaksot?
Ilmeisesti tarkoitat näitä: V - The Original Miniseries ja V - The Final Battle.
Ensin mainittu on ihan ansiokas tekele, ohjaajan mukaan DVD:llä jopa ensimmäistä kertaa oikeassa kuvasuhteessa.
Jälkimmäisessä saat sen sijaan varautua siihen, että siitä on tehty yhdenmukainen minisarjan kanssa siten, että 4:3 kuva on cropattu 16:9 muotoon.
Miniseries DVD:llä on myös kiinnostava Kenneth Johnsonin kommenttiraita, Final Battlessa ei minkäänlaista.
Mutta joo.
V (minisarja ja viimeinen taisto) on kyllä loistavaa katseltavaa.
Kivaa toimintaa, avaruusaluksia, revittäviä naamoja (jes! :thumbsup: ), lasereita, vokooderiääntä, sekä nättiä tyttöjä kuten Diana sekä Julie (Faye Grant (http://www.fayegrant.com/fayepictures.htm)). :love: :love: :love:
En tiedä, että miten hyvin tämä uppoaa jengiin, joka ei ole ollut maisemissa 80-luvulla, mutta jos ei pidä V:stä, niin silloin on vikaa miehessä eikä sarjassa... :D
Tässä 19-osaisessa sarjassa vilisee parhaiten muotoja, eli muotoilijoille se on tärkein hankinta. Ellei tiedä mistä muodoista on kyse, ei kannata asiaa tarkemmin selvitellä.
Nice Guy Eddie
08.09.2005, 16:30
hiukka ot, mutta 2007 on tulossa V: The Second Generation
ja messissä wanha kaarti..
http://www.imdb.com/title/tt0366112/
Jaahas. Nyt varmaan pahviset alukset korvataan tietokoneella luoduilla. Halpasarjan ollessa kyseessä tietokoneena on Commodore 64...
Ei se mittään, jännähän sarja silti on, vaikka olisi halvalla tehty. Toivottavasti tajuavat tehdä stereona, monikanavaisena mieluiten.
Kuvasuhteista suosin 4:3 kokoa, koska siitä näkee enemmän henkilöiden alaosia, kun 16:9-rajatussa versiossa kaikki kiinnostava leikkautuu pois näkyvistä.
Minäkin luulin, että tämä olisi se "oikea" V. Valvoin turhaan ja tämä olikin tosiaan se äskettäin jo esitetty jatko sarja joka on aivan täyttä kuraa. Niissä ensimmäisissä oli sentään jotain menoakin. Katselin Anttilan ale-laaristakin löytyisiköä tuota sarjaa, mutta edes niiden taustatekstien perusteella en ymmärtänyt kumpi sarja oli kyseessä. Eka vai jatko-osa. Jäi ostamatta ettei vahingossakaan tule sitä kura-sarjaa hyllyyn!
mikkol79
08.09.2005, 18:46
Mulla taitaa olla avaamattomina alkuperäiset jaksot kahdella dvd:llä avaamattomina. Voin tarkastaa vielä kotona kunhan pääsen sinne. Voisin myydä ne jos jotakuta kiinnostaa.
Darth Saul
08.09.2005, 21:08
Katselin Anttilan ale-laaristakin löytyisiköä tuota sarjaa, mutta edes niiden taustatekstien perusteella en ymmärtänyt kumpi sarja oli kyseessä. Eka vai jatko-osa. Jäi ostamatta ettei vahingossakaan tule sitä kura-sarjaa hyllyyn!
No tuo huoli on kyllä aika kaukaa haettu, koska varsinaista V - The Series DVD:tä ei ole lainkaan saatavana R2-versiona. Missään.
Kyllä mulla on "V Alkuperäinen minisarja. Muukalaiset saapuvat" DVD:lla ja vieläpä suomenkielisin kansin.
Suomiversio on 8 minuuttia lyhyempi kun jenkkiversio. Mitä lie leikelty :hitme:
_____________________
Alkuperäinen stereoäänellä tuotettu "V - The Original TV Miniseries (1983)" on lähetetty sensuroituna MTV:ssä 80-luvulla. Minulla on sarja tallessa vhs-versiona 12.1.1988 alkaen lähetettynä (monohifiäänellä) sekä 16.2.1998 alkaen uusintana lähetettynä (Nicam-monohifiäänellä).
Muista vielä kun sarjaa esitettiin ja siitä syntyi hirveä häly & lööpit kuinka "raaka" sarja on. Maikkari hyllytti sarjan hetkeksi ja esitti loput jaksot myöhempään aikaan.
Jatko-osat sarjasta julkaistiin vuokravideoilla joita sit lainailtiin paikallisesta vuokraamosta :D
Darth Saul
09.09.2005, 00:38
Suomiversio on 8 minuuttia lyhyempi kun jenkkiversio. Mitä lie leikelty :hitme:
No ei yhtään mitään.
197 min NTSC + 4% PAL speed-up = 189 min PAL.
Eikös tuo päde pelkästään filmille kuvattuihin ohjelmiin?
Yleensä sarjat kuvataan aluksi filmille, sitten videonauhalle kun suosio hiipuu ja rahoitus tökkii.
Jos V-sarjat siis on kuvattu filmille, PAL-video on alkuperäistä lyhyempi, mutta jos sarja on kuvattu videona, sitten pituudet ovat samat joka maassa.
Eka sarja (MTV-jaksot 1-5) lienee filmikamaa, muistaakseni. Senhän näkee kuvanlaadusta. Toka sarja (jaksot 6-10) saattaa olla videota tai filmiä. Nyt pyörivä kolmas sarja lienee suoraan videolle kuvattu. Katsomalla kuvaa se selviäisi, mutta sarjat ovat komerossa enkä nyt ehdi alkaa kaivaa niitä esille.
Ja taatusti MTV aikanaan sensuroi lähettämiään jaksoja, se on varma, koska olen nähnyt sarjojen ulkomaisissa nettiversioissa sellaisia kohtauksia, joita ei kuvanauhoillani ole. Tai sitten päässäni on karmea muistireikä ja sotken pahasti. Pitäisi tehdä freimi freimiltä vertailu. Ei kiinnosta. Pitäydyn sensuuriväitteessäni kunnes joku muu toisin todistaa.
Sir Filmipätkä
09.09.2005, 13:39
Minä olen nähnyt jopa V sarjiksistakin kahdenlaisaisia versioita, joista toisesta puuttui muutamia ruutuja. Näinköhän silti lienee enemmänkin tiivistyskikka kun mikään sensurointi, vaikka tätäkin on harrastettu jopa Aku Ankassa.
Darth Saul
09.09.2005, 16:16
Minä olen nähnyt jopa V sarjiksistakin kahdenlaisaisia versioita, joista toisesta puuttui muutamia ruutuja. Näinköhän silti lienee enemmänkin tiivistyskikka kun mikään sensurointi, vaikka tätäkin on harrastettu jopa Aku Ankassa.
Tiivistäminen on Akkarissa (ainakin ennen) tosi yleistä, etenkin pitemmistä jutuista saattaa hyvinkin puuttua pari sivua "turhaa".
Sensuuriakin on harrastettu, esim. johonkin Barksin sarjikseen on joku toinen piirtäjä tehnyt pari viimeistä ruutua. Ja on muuten helvetin rumaa jälkeä, tuo toinen tyyppi (kuka sitten ikinä olikaan) ei ole osannut ollenkaan piirtää, puhumattakaan siitä että olisi edes yrittänyt tehdä samaa tyyliä...
Jaa-has... uhkaako mennä jollain tapaa off-topiciksi...? :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.0 Copyright © 2013 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.