View Full Version : Godfather, The
Huh, huh. Olen otettu. Elokuva on oikeutetusti ansainnut paikkansa sekä omani, että Imdb:n rankinglistan huipulla.
Voi vain toivoa näkevänsä toisen yhtä hienon elokuvataideteoksen.
DVD:n kuvanlaadussa oli ajoittain loivaa karheutta, mutta kokonaisuutena kummisetäpaketti kompensoi nämä selkeästi iästä johtuvat lievät tekniset ongelmat. Äänet olivat elokuvan 1972 vuosimallin huomioon ottaen paitsi elokuvamusiikin, myös tekniikan/tehosteiden osalta täydelliset. Jos äänipuolta verrataan alkaneen vuosituhannen hittien sijasta esimerkiksi vuotta myöhemmin julkaistuun The Sting elokuvaan, täytyy asteikkoa oikeasta laidasta leventää.
Itse en ole ehtinyt katsoa trilogiasta kuin ensimmäisen osan ja jo se sai minut vakuuttuneeksi siitä että aika (n. 6v) ei ole kullannut muistoja vaan elokuva (taideteos lienee parempi nimi) on todellinen helmi elokuvien joukossa. Täydellinen loppuratkaisu, loitava musiikki ja ja . . . koska minun on hieman väsy en jaksa kaikkea kirjoittaa mutta ainakin näyttelijät (etunenässä Marlon Brando ja Al Pacino) tekevät loistavaa työtä kummisetänä ja hänen poikanaan.
dvd: stä sen verran että kuvanlaatu oli todella loistavaa samoin kuin ääni, varsinkin kun ottaa huomioon leffan iän. Ekstrat ovat huipputasoa ja mikä parasta, paketti ei ole mikään ruma, millin paperista tehty "boxi" kuten Alieneissa (kirous "boxin" suunnittelijoille") vaan kunnon jämäkkä muka nahkainen pahviboxi!
Voisihan tuosta trilogiasta arvostelut tänne tehdä mutta luulen että mahdollisia arvostelun tekijöitä on niin paljon että on parempi että en rupea niitä tekemään.
Loistava julkaisu ja vielä parempi elokuva.
- Jorse -
Nyt on vietetty kolme iltaa katsellen näitä leffoja. Joskus vuosia sitten olen saattanut näistä pätkiä nähdä, mutta nyt näin ne ensimmäistä kertaa kokonaisuudessaan. Odotukset varsinkin kahta ensimmäistä leffaa kohtaan olivat väkisinkin korkeat.
Mutta enpä joutunut pettymään. Ensimmäinen osa on aivan uskomattoman upea elokuva. Täysin virheetön tuotos, täynnä maagisia hetkiä. Sydämeni ei ole aikoihin pamppaillut elokuvan aikana niin paljon, kuin siinä kohdassa, jossa Michael tappaa ravintolassa ne pari tyyppiä.
Kehulistaa voisi jatkaa vielä vaikka kuinka pitkään. Se musiikki, yleinen tunnelma, ne näyttelijät, varsinkin Brando teki melkoisen vaikutuksen vanhana kummisetänä ja oli myös virkistävää nähdä Pacino nuorena ja rauhallisena. Pacino tekeekin kaikki osat huomioon ottaen uskomattoman roolisuorituksen Michael Corleonena, joka muuttuu paljon eri elämänvaiheissa.
Toiseen osaan pätevät lähes samat kehut kuin ykköseen. Michaelin ja nuoren Viton välillä vaihteleva kerronta on erittäin onnistunut. Ehkä kuitenkin sanoisin, että pidin hiukan enemmän ykkösosasta, mutta käytönnössähän nämä ovat melkein samaa elokuvaa.
Kolmososa ei sitten olekaan läheskään yhtä arvostettu ja olikin mukava huomata, että kyseessä on kuitenkin erittäin nautittava elokuva. Ei se kuitenkaan kaikkine puutteinensa yllä lähellekään kahta ensimmäistä.
DVD boksiin olen täysin tyytyväinen. Kuvanlaatu on riittävän hyvä ja ekstrat joita olen katsellut/kuunnellut ovat olleet varsin mielenkiintoisia.
Godfather Boksi siinä tarjous, jota et voi hylätä ;)
Täytyypä myöntää että kyseinen sarja on kokonaan mennyt ohi itseltäni.. joskus vuosia sitten näin ensimmäisen osan eikä siitä jäänyt mitään mieleen :rolleyes:
Pitäisiköhän tähän kaikkien kehumaan sarjaan sitten tutustua?!
Joo nyt on collection katsottu läpi ja ei voi muuta sanoa kuin että loistavaa työtä.
Kuvanlaatu on ikäänsä nähden loistavaa. Pientä rakeisuutta ja roskaa esiintyy, mutta ei haitannu pätkääkään.
Elokuvat ovat lähes täydellisiä, mutta kun mikään arvostelija en ole niin jätän tämän tähän.
Kaiken kaikkiaan loistava julkaisu, joka on lähes pakkohankinta jokaiselle hyvien mafia-elokuvien (tai mafiaelokuvien tai mafia elokuvien) ystäville.
Edit: Typoja kuulemma :grr:
Originally posted by nothing
mafia-elokuvien (tai mafiaelokuvien tai mafia elokuvien) ystäville.
And the winner is: mafiaelokuvien
Originally posted by MauriE
And the winner is: mafiaelokuvien
Siitä sopii jokaisen valkata mieleisensä.
Koska mafia-sana on yleisesti käytössä suomen kielessä, niin mafiaelokuvat on oikea muoto. Ja tämä sitten ei ole mikään mielipidekysymys. En toki halua ryhtyä kielipoliisiksi tällaisella vapaamuotoisella keskustelufoorumilla, mutta yhdyssanavirheiden valtava määrä esim. nettikauppojen sivustoilla saa vereni kiehumaan. Vähän voisivat panna kansallista itsekunnioitusta peliin, kaikkea ei tarvitse apinoida amerikkalaisilta.
edit: Ja jottei menisi ihan täysin off-topic, niin yhdyn tässä enemmistön mielipiteeseen: "Kummisedät" ovat loistavia; kateeksi käy niitä onnellisia, joilla ensikatselu on vielä edessä.
jansku76
27.10.2001, 17:11
Originally posted by phiit
Täytyypä myöntää että kyseinen sarja on kokonaan mennyt ohi itseltäni.. joskus vuosia sitten näin ensimmäisen osan eikä siitä jäänyt mitään mieleen :rolleyes:
Pitäisiköhän tähän kaikkien kehumaan sarjaan sitten tutustua?!
Minä en ole nähnyt edes siitä ensimmäisestä muuta kuin pätkiä, mutta eiköhän tuo sarja jossain vaiheessa tule katseltua.
Originally posted by Jupe
Erityisesti toivon Agradon kommenttia elokuvasta. Maurihan ei uusinta julkaisua kaiketi ole vielä nähnyt.
Oijoi, tässähän aivan punastuu :love:
Ehdin tuossa jo aiemmin editoida lyhykäisen mielipiteen kielioppimarinoitteni perään. Valitettavasti viimeisestä katselukerrasta on vierähtänyt sen verran aikaa, etten oikein uskalla tuon syvällisempiä kirjoitella.
Voimakkaimpana muistikuvana trilogiasta on jäänyt mieleen se ainutlaatuinen tapa, millä Coppola onnistuu vetämään katsojat mukaansa Corleonen suvun iloihin ja suruihin. Vähän kuin olisivat omaa perhettä...
Ja nyt jos suot, Jupe (:D), ajattelin vetäytyä keskustelusta hetkeksi laatiakseni muutaman arvostelun Kubrick Collectionista.
Nice Guy Eddie
27.10.2001, 19:57
Mites mahtaapi olla uskaltaako kukaan tehdä kummisedistä arvostelua?
Originally posted by Nice Guy Eddie
Mites mahtaapi olla uskaltaako kukaan tehdä kummisedistä arvostelua?
No, minä voisin ainakin yrittää, Mika sitten vois sanoa viittiikö tuota julkaista. Olisi yksi kysymys. Minulla olisi valmis Enemy at gaten arvostelu mutta ei ole mitään kuvankaappaus-ohjelmaa (omistan htpc systeemin) joten kertoisitteko minulle mistä semmoisen saisi. Ilmaiseksi, kiitos.
- Jorse -
Originally posted by Jorse
mutta ei ole mitään kuvankaappaus-ohjelmaa (omistan htpc systeemin) joten kertoisitteko minulle mistä semmoisen saisi. Ilmaiseksi, kiitos.
Eikös niitä kuvia saa otettua ihan dvd-soitinsoftan omalla sisäisellä komennolla? Print Screen ei tuossa tilanteessa välttämättä toimi, sillä se ei ota mukaan overlay-materiaalia.
Tulipa katseltua The Godfather. Mielestäni aika tasaisen tylsä. Älkää kuitenkaan ymmärtäkö väärin... en tietenkään odottanut mitään toimintapakettia puhumattakaan tehosteista.
Johtunee varmaan mafia aiheesta, mikä ei ole koskaan oikein kiehtonut. En siis väitä, että leffa on huono, mutta se ei vain kolahtanut. Tekniseltä laadultaan DVD oli kuitenkin esimerkillinen.
No, Kolalle kolahti!!
Tosiaan Godfather maratoni on ohi ja olo on hieman nuutunut.
Tulikohan siinä vajaat 9 tuntia...
En ollu aikasemmin katsonu yhtään noista kokonaan, mutta nyt se on tehty ja täytyy sanoa, että oli erittäin mielenkiintoinen kokemus.
Jarkko G.
29.10.2001, 09:10
Olen nähnyt Godfathereista ensimmäisen ja toisen osan .. kolmatta katsoin, mutta jotenkin se ei iskenyt.
DVD Boxi on hankintalistalla ja sitten katson kaikki oikein ajatuksella läpi.
Taidan olla muuten aika vähemmistöä, kun sanon että Kummisetä ykkönen on parempi, kuin kakkonen .. Tämä on tietysti vain minun mielipiteeni.
Originally posted by Jarkko G.
Taidan olla muuten aika vähemmistöä, kun sanon että Kummisetä ykkönen on parempi, kuin kakkonen .. Tämä on tietysti vain minun mielipiteeni.
Taidanpa kuulua kans siihen vähemmistöön! Mun mielestä kakkonen kävi liian pitkäveteiseksi verrattuna kahteen muuhun osaan.
devastat
29.10.2001, 10:22
Pidän Francis Ford Coppolan ohjauksesta Kummisedissä todella todella paljon ja mielestäni jopa kummisetien kolmas osa on erittäin hyvä.
Kuitenkin suosittelen kaikkien katsomaan Sergio Leonen mafiaelokuvan Once upon the time in America. Se on ehdottomasti paras mafiaelokuva mitä on koskaan tehty.
Roy Batty
29.10.2001, 10:51
Originally posted by devastat
Kuitenkin suosittelen kaikkien katsomaan Sergio Leonen mafiaelokuva Once upon the time in America. Se on ehdottomasti paras mafiaelokuva mitä on koskaan tehty.
Totta. Jokin tuossa Leonen tyylissä ja Morriconen musiikeissa tekee OUTIA:sta vielä paremman. Toivottavasti saavat (ehkä) vuonna 2003 julkaistavaan dvd-pakettiin mukaan Leonen alkup. ohjaajan version.
Kummisedistä jäi aikoinaan mieleeni muutama asia, joita olen aina välillä soveltanut.
1. Pyydä aina tarjous josta ei voi kieltäytyä.
2. Palaverin kokoonkutsujalla ei ole puhtaat jauhot pussissa tai hänellä on muuten vaan tylsää.
Itse elokuvat katsoin uudelleen vaimoni vaatimuksesta ajoittain nukkuen. Mieleen tuli pakottamatta amerikanitaliaanojen versio Täällä pohjan tähden alla teoksesta jatko-osineen. Eipä tuo kallis ollut, 3 leffaa 3 päivää 25 mk. En jaksanut tutkia lisälevyä.
Kuvan laatu oli välillä melko heikko ja välillä aivan kelvollinen. Onkohan kuvaa jo yritetty parannella, vai saammeko kohta special editionit ; - )
Matti
Originally posted by devastat
Kuitenkin suosittelen kaikkien katsomaan Sergio Leonen mafiaelokuva Once upon the time in America. Se on ehdottomasti paras mafiaelokuva mitä on koskaan tehty. Eikä GoodFellaskaan huono ole. :thumbsup:
Jarkko G.
29.10.2001, 11:50
Originally posted by Crimson
Eikä GoodFellaskaan huono ole. :thumbsup:
Scorsesen mafiaelokuvat ovat todella mainioita (en osaa päättää kumpi on parempi Casino vai Goodfellas) ja ansaitsevat paikkansa elokuvahistoriassa.
Eihän tästä nyt tule mitään kiistaa siitä että kumpi on parempi Kummisedät vai Scorseset? Molemmille on tilaa.
Ja ensi vuonna tulee vihdoin GoodFellas Special Edition :thumbsup:
Originally posted by Roy Batty
. Toivottavasti saavat (ehkä) vuonna 2003 julkaistavaan dvd-pakettiin mukaan Leonen alkup. ohjaajan version.
Onko tuo 2003 tieto vai arvaus? "Once..." kuuluu näet sarjaan "himoiten odotetut julkaisut".
Kyllä minäkin sanoisin että tuo ykkös-osa on noista Godfathereista se parempi osa. Muttei kuitenkaan kuin marginaalisesti parempi onhan kakkonenkin ehdottomasti viiden tähden elokuva.
- Jorse -
Originally posted by Jorse
Kyllä minäkin sanoisin että tuo ykkös-osa on noista Godfathereista se parempi osa. Muttei kuitenkaan kuin marginaalisesti parempi onhan kakkonenkin ehdottomasti viiden tähden elokuva.
- Jorse -
Kyllä se Kolmonenkin mielestäni kuuluu samaan 5 tähden kastiin.
Olenkohan jälleen yksin mielipiteineni ? :o
Edit:typo
Nice Guy Eddie
30.10.2001, 00:18
Originally posted by nothing
Kyllä se Kolmenenkin mielestäni kuuluu samaan 5 tähden kastiin.
Olenkohan jälleen yksin mielipiteineni ? :o
ite annoin ykkösosalle vain 4.tähteä koska mielestäni 2.osa on paras, jos ala-aste arvosanoja voisi käyttää niin antaisin 1.osalle 10- ja 2.osalle 10+
Mites muuten kun tuo ½ tähti juuttu kuivu kokoon niin tykkäsisitte ajatuksesta antaa prosentteja? Pelimaailmassa tuo on yleisin käytössä oleva arvostelu tapa(tietääkseni) Eihän se esteettisesti ole niin makea kuin tähtien käyttö, mutta antaisi mahdollisuuden tarkempaan arvosteluun, näin ollen jokainen leffa ja dvd saisi tarkimman mahdollisen arvon. Heittäkää jotain mielipidettä.
Originally posted by Nice Guy Eddie
Mites muuten kun tuo ½ tähti juuttu kuivu kokoon niin tykkäsisitte ajatuksesta antaa prosentteja? Pelimaailmassa tuo on yleisin käytössä oleva arvostelu tapa(tietääkseni) Eihän se esteettisesti ole niin makea kuin tähtien käyttö, mutta antaisi mahdollisuuden tarkempaan arvosteluun, näin ollen jokainen leffa ja dvd saisi tarkimman mahdollisen arvon. Heittäkää jotain mielipidettä.
Ei kai nyt sentään.
Eivätkös nuo tähdet ole aivan sopivia. :confused:
Käsittääkseni noiden ei ole tarkoitus olla mitään tarkkoja arvosteluja, vaan ainoastaan hieman suuntaa antavia, että voi helposti katsoa, mitä joku trabalainen diggailee esim. omasta suosikki leffastaan. Eikä sen rankingin kanssakaan kai niin tarkkaa ole ?
Originally posted by Nice Guy Eddie
Mites muuten kun tuo ½ tähti juuttu kuivu kokoon niin tykkäsisitte ajatuksesta antaa prosentteja? Pelimaailmassa tuo on yleisin käytössä oleva arvostelu tapa(tietääkseni) Eihän se esteettisesti ole niin makea kuin tähtien käyttö, mutta antaisi mahdollisuuden tarkempaan arvosteluun, näin ollen jokainen leffa ja dvd saisi tarkimman mahdollisen arvon. Heittäkää jotain mielipidettä.
Ei missään nimessä! Kyllä tuollainen viisiportainen arvosteluasteikko on ehdottomasti paras. Pelimaailmassakin tuo prosenttiasteikko on pilattu niin että jo 70% tarkoittaa ehdottoman huonoa vaikka kaiken järjen mukaan 50% kuuluisi olla keskitaso.
Originally posted by Kiila
Tulipa katseltua The Godfather. Mielestäni aika tasaisen tylsä...
Johtunee varmaan mafia aiheesta, mikä ei ole koskaan oikein kiehtonut.
Samat sanat. Godfatherit on tylsiä, tuli vähän semmonen 'blaa, blaa, blaa, joko mennään eteenpäin' - fiilis. Joskus vuokrattiin porukalla kaikki kolme ja tarkotus oli katsoa ne putkeen kaikki. Eka meni joten kuten, toisen loppuessa nukuin ja kolmatta en suostunut enään katsomaan :D
Ja myös mullekkin tuo mafia aihe on vähän sopimaton makuun. Toisaalta Goodfellas on neljän tähden arvoinen... mutta siinä sentään tapahtuu. Ugh.
jansku76
30.10.2001, 08:59
Originally posted by Samppa
Ei missään nimessä! Kyllä tuollainen viisiportainen arvosteluasteikko on ehdottomasti paras. Pelimaailmassakin tuo prosenttiasteikko on pilattu niin että jo 70% tarkoittaa ehdottoman huonoa vaikka kaiken järjen mukaan 50% kuuluisi olla keskitaso.
Itse toivoisin, että noita puolikkaita tähtiä voisi myös antaa. Tuosta prosentti systeemistä en sitten ole niinkään varma. Kyllä nuo tähdet ajavat paremmin asiansa.
Originally posted by jansku76
Itse toivoisin, että noita puolikkaita tähtiä voisi myös antaa. Tuosta prosentti systeemistä en sitten ole niinkään varma. Kyllä nuo tähdet ajavat paremmin asiansa. Prosentteja ei missään nimessä. Puolikkaat vois olla ihan jees... Nyt on vähän hankala, kun ei tiedä antaisko 4 vai 5 tähteä. :D
Roy Batty
30.10.2001, 13:56
Originally posted by Agrado
Onko tuo 2003 tieto vai arvaus? "Once..." kuuluu näet sarjaan "himoiten odotetut julkaisut".
"The producer of ONCE UPON A TIME IN AMERICA is also working with us to ensure that's done right as well. So look for Scorseses in 2002, OUATIA in 2003."
Tuo ote on Hometheater Forumin 16.10 pidetystä Warner Bros chatista, joka löytyy esim. täältä:
http://www.hometheaterforum.com/files/warner2.txt
Hyvältä siis näyttää :thumbsup:
Tuli katsottua tämä elokuvahistorian merkkipaalu ja pitää kyllä yhtyä kehuihin. Erittäin vaikuttava ja paikoin hyvinkin dramaattinen elokuva. Ei aivan silti yllä omalle ykkössijalleni, jota vielä pitää hallussaan Shawshank Redemption. Noh, onhan tässä vielä kakkos- ja kolmososa katsomatta.
DVD:n kuvanlaatu oli filmin ikään suhteutettuna ihan hyvää vaikka shadow detail olisi voinut olla parempikin. EE:täkään ei onneksi ollut käytetty liikaa, mutta kuva oli hieman pehmeä. Annettakoon anteeksi, sillä sisältöhän se tärkeintä on. Värisävyt olivat kyllä hyvin kohdallaan. Kayn punainen mekko oli myös hieno piristys muuten aika rusehtavassa maailmassa :)
Suosittelen.
Laitetaanpa tähän ketjuun, kun ei noille muille Godfathereille ole omaa threadia.
Napsinpa kuvia noista omituisista "mustista laatikoista", mistä jo jossain threadissa höpisinkin. Nämä siis Godfather II:n ekalta kiekolta kohdasta 1h42min16sek.
kuva 1 (http://supa.nokka.org/kuvat/ouatic3/godfather1.jpg)
kuva 2 (http://supa.nokka.org/kuvat/ouatic3/godfather2.jpg)
kuva 3 (http://supa.nokka.org/kuvat/ouatic3/godfather4.jpg)
Hassun näköisiä, ihan kuin tuosta olisi revitty paloja pois.
Kyllä ovat mainioita elokuvia nuo kummisedät. Itseäni miellyttävät erityisesti Robert Duvallin suoritukset perheen asianajajana.
Jarkko G.
01.11.2001, 09:02
Originally posted by supa
Hassun näköisiä, ihan kuin tuosta olisi revitty paloja pois.
En nyt oikein nähnyt mitä tarkoitit.Missäs päin kuvaa noita "paloja" puuttuu ?
Alalaidassa, hieman kuvan keskilinjan oikealla on tuo kummallinen kohta, epämääräinen musta maski kuvan päällä tai miksi tuota kutsuisi.
Originally posted by Jii
Alalaidassa, hieman kuvan keskilinjan oikealla on tuo kummallinen kohta, epämääräinen musta maski kuvan päällä tai miksi tuota kutsuisi.
Tosiaan, kuvissa 2 ja 3 tuollainen ovela repäisyjälki näkyykin. Onkohan kyseessä musta takinlieve tai vastaava vaiko peräti virhe alkuperäisfilmissä.
Originally posted by Samppa
Onkohan kyseessä musta takinlieve tai vastaava vaiko peräti virhe alkuperäisfilmissä. Kannattaa lukea DVD Journal:in palsta keskiviikolta 31.10. (http://www.dvdjournal.com), niin voi saada jonkinlaisen aavistuksen siitä, mistä ko. virheet saattavat johtua.
Originally posted by devastat
Kuitenkin suosittelen kaikkien katsomaan Sergio Leonen mafiaelokuvan Once upon the time in America. Se on ehdottomasti paras mafiaelokuva mitä on koskaan tehty.
Se on ehdottomasti paras elokuva mitä on koskaan tehty (minun mielestäni).
Originally posted by Noodles
Se on ehdottomasti paras elokuva mitä on koskaan tehty (minun mielestäni).
Jotenkin arvasin...
Olipa hyvä huomata että en olekaan ainoa jota eivät nämä mafialeffat innosta sitten juuri lainkaan. Kyllä noikin on tullut katsottua, mutta kun genre ei kiinnosta niin se ei kiinnosta. No eihän kaikki pidä taas sitten scifistä... Jotenkin vain tämä kauhea Sopranos/Kumisetä-hehkutus on tuntunut vähän överiltä. Ainoa mafia-aiheinen dvd itselläni onkin Jane Austinin Mafia... :)
Minusta tuossa Godfatherissa sen mafiamaisuus ei tee siitä loistavaa. Ihan hyvin henkilöt voisivat olla vaikka leipureita. Se on vain se yleinen atmosfääri.
devastat
01.11.2001, 20:49
Originally posted by MauriE
Minusta tuossa Godfatherissa sen mafiamaisuus ei tee siitä loistavaa. Ihan hyvin henkilöt voisivat olla vaikka leipureita. Se on vain se yleinen atmosfääri.
Myöskään Once upon the time in America ei ole tavallaan mafiaelokuva, vaan tarina ystävistä ja ihmisen heikkoudesta. Sergio Leonen elokuvissa ei ole sankareita.
Jarkko G.
12.11.2001, 13:43
Vanhaa hehkutusta lisää ..
Katsoin torstaina ensimmäisen Kummisedän vasta toisen kerran elämässäni. Ensimmäisellä kerralla elokuva oli todella hyvä, mutta nyt se oli aivan totaalisen mahtava !
En nyt jaksa sen enempää analysoida, mutta suosittelen vain kaikille niille, jotka tätä eivät ole nähneet.
2.osasta on ensimmäinen levy katsottu ja sekin on parantanut, kun toista kertaa katsoo.
Varmaan teen hallaa elokuvalle, kun katson sen näin pätkissä, mutta aikaa on edelleen vaikea järjestää.
Kolmas osa katsotaan heti perään, kun kakkonen loppuu.
Vaikka en ole nähnyt kolmosesta kuin alkupuoliskoa (en siis pystynyt katsomaan tekelettä, kun Sofia Coppola suoranaisesti pisti minut *ittuuntumaan), niin nyt himoa nähdä sen.Tämän sai aikaan Godfather Boksin bonus-levy, jossa oleva dokumentti sai, ainakin minut, janoamaan kaikkia tapahtumia Corleonen perheessä.
499 markkaa ei ole koskaan vielä mennyt näin hyvään hankintaan.
Jarkko G.
12.11.2001, 13:46
Originally posted by Molle
Kannattaa lukea DVD Journal:in palsta keskiviikolta 31.10. (http://www.dvdjournal.com), niin voi saada jonkinlaisen aavistuksen siitä, mistä ko. virheet saattavat johtua.
En löytänyt mitään asiaan viittaavaa juttua tuolta sivulta.
Voisiko joku referoida lyhyesti mistä moiset repeytymäjäljet voisivat johtua?
Originally posted by Jarkko G.
En löytänyt mitään asiaan viittaavaa juttua tuolta sivulta.
Voisiko joku referoida lyhyesti mistä moiset repeytymäjäljet voisivat johtua?
Eli lyhyesti sanottuna tuon jutun mukaan Kummisetä uudelleenmasteroitiin todella osaamattomasti.
Originally posted by Jarkko G.
499 markkaa ei ole koskaan vielä mennyt näin hyvään hankintaan. Veljekset Keskisellä 419 mk. :hitme: Täytynee kirjoittaa Joulupukille...
Originally posted by Jarkko G.
.
Vaikka en ole nähnyt kolmosesta kuin alkupuoliskoa (en siis pystynyt katsomaan tekelettä, kun Sofia Coppola suoranaisesti pisti minut *ittuuntumaan),
.
tapahtui muuten sama minulle kun katselin kolmosta tuossa pari päivää sitten. niin helkkarin ärsyttävä koko hahmo, ja suorastaan tuskastuttavaa katsella koko henkilöä.
kun lopussa heppu ammutaan niin huokaisin vaan KIITOS, ja teki mieli kelata koko nyyhky kohtaus sivuitse.
mutta ehkä minulta jäi tajuamatta jotain tuosta hahmosta, olihan mary ehkä tarkoitettukkin naiviksi ja idioottimaiseksi - joten ehkä reaktioni kohdistui nimenomaan henkilöhahmoon kuin näyttelijään, ja kyllä elokuva menetteli muttei pärjännyt ykköselle. Tarinalle kuitenkin oiva päätös.
Originally posted by Lare
tapahtui muuten sama minulle kun katselin kolmosta tuossa pari päivää sitten. niin helkkarin ärsyttävä koko hahmo, ja suorastaan tuskastuttavaa katsella koko henkilöä.
Joo, hieman vastenmielinen persoona oli. Ei kuitenkaan haitannut elokuvaa vaan mielestäni se on suunnilleen yhtä hyvä kuin trilogian toinen osa.
Voisit laittaa tuon spoilerin niille tarkoitettujen tagien sisään, siis [ spoiler ] tekstiä [ / spoiler ]. Ilman välilyöntejä [ ]-merkkien sisällä.
Iski kyllä minuunkin kuin tuhat volttia tuo Kummisetä-trilogia. Nähnyt aikaisemmin elokuvat vai osiksi ja nyt katsoin koko systeemin parissa päivässä (710 minuuttia tjs). En tajua miksei ihmiset pidä kolmannesta osasta? Minusta sekin oli varsin oiva tekele. Ainoastaan Andy Garcia tuntui hieman oudolta valinnalta tuohon elokuvaan, ja tekele oli muutenkin hieman 'moderni', olihan se tehty 90-luvulla kun taas ensimmäinen ja toinen osa tehtiin 70-luvulla. 399mk taitaa olla tuo boksi Turun myllyssä, pitää toivoa että ilmestyy pukinkonttiin:-)
Viisi tähteä minulta.
Jarkko G.
15.11.2001, 09:50
Jep Jep, tuli sitten Kummisetä III katsottua.
Oli elokuvana ihan hyvä, mutta ei pysty mielestäni mitenkään kilpailemaan edeltäjiensä kanssa.
Loppukohtaus portailla toimi itse asiassa itselleni helkkarin hyvin.Loistava lopetus koko saagalle.Al Pacinon huutaminen oli vavahduttavin kohtaus vähään aikaan ja sitten se hiljainen kuolema vuosia myöhemmin.
DVD:n pari viimeistä chapteriä auttoivat todella nostamaan elokuvan tasoa minulle.
Pitänee katsoa kommenttiraitojen kanssa lähi-tulevaisuudessa.
Originally posted by Jarkko G.
Loppukohtaus portailla toimi itse asiassa itselleni helkkarin hyvin.Loistava lopetus koko saagalle.Al Pacinon huutaminen oli vavahduttavin kohtaus vähään aikaan ja sitten se hiljainen kuolema vuosia myöhemmin.
My words exactly.
Minusta kolmas oli parempi kuin ensimmäinen.
Powered by vBulletin® Version 4.2.0 Copyright © 2013 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.