PDA

View Full Version : Ei kuvaa purkukortin kautta tykille??



Pixeli
28.08.2001, 22:39
Mistä johtuu kun asensin Realmagic Hollywood +
-purkukortin koneeseen mutta sen jälkeen en
saa kuvaa purkukortin S-VHS -liitännän kautta
Selecon -tykille.

Eli mulla pitäisi olla oikein videojohdotukset, eli:

Geforce VGA out ---> Realmagic VGA in
Realmagic VGA out ---> Monitorille
Realmagic S-VHS out ---> Selecon tykille

Kertokaa jos yo. johdotus on väärin.

Olen ajanut Realmagic Hollywood+ ajurit ja kone
tunnistaa ne ihan oikein.

Käytän PowerDVD 3.0 -katseluohjelmana.

Mutta jostain syystä Realmagic S-VHS -out portista
en saa siganaalia tykille. Ihme....

tv.

Jari Huotari
Oulu

Maukka
28.08.2001, 22:43
Minähän en näistä PC-DVD -hössötyksistä mitään tiedä, mutta kaapelointi on ainakin ihan oikein. Oletko kokeillut viedä signaalia televisioon (komposiitilla tai s-videolla)? Sieltä purkukortin softan asetuksistahan saa jostain vaihdettua, että katsooko elokuvaa monitorilta vai tv:stä, näin ainakin kaverilla, jolla on joku Creativen kortti.

Jos ei apua tule niin MuroBBS:ssä (http://forum.edome.net) varmasti osattaisiin auttaa.

Mika
28.08.2001, 23:03
Hetko, PowerDVD on softapurku-ohjelma eli en usko, että se toimii Hollyn kanssa. Kokeileppa Hollyn omalla DVD-softalla. Eli näyttäisi siltä, ettei Hollyn VGA-in signaalia voi kierrättää S-video-out-liitäntään. Kuten Mauri tuossa jo totesi niin kannattaa kokeilla TV:n kanssa jos vain mahdollista.

LOP
29.08.2001, 09:10
Joo älä käytä softa ohjelmaa. Ainakin omat leffani näkyivät Realmagicin kautta moitteetta TV:n kautta. Kaytä oikeanlaista piuhaa.