View Full Version : Beko 32" wide kokemuksia & muut halvat widet
Ostin Beko-merkkisen 32" widescreen-television. Hinta alle neljän tonnin.
Liitännät:
scart1: komposiitti / RGB
scart2: komposiitti / svideo, audio+video out
Ruusut & Risut
+ piirilevykaavio mukana, tällaista ei joka päivä näekään =)
+ riittävästi kuvasuhteita: 16:9, letterbox, letterbox + subtitles (nostaa kuvaa alareunasta jotta tekstitykset näkyvät), ZOOM (suurennettu 4:3) ja 4:3.
+ Panasonicin kuvaputki, hyvälaatuinen kuva. Mukana tulleesta paperista päätellen kaikissa 32" wide Bekoissa on Panasonicin kuvaputki.
+ maahantuojalla hyvää asiakaspalvelua, kaikkiin kysymyksiin vastattiin kattavasti
+ huolto pelaa (kotiovelta nouto & kotiovelle toimitus), itselläni kävi heti huollossa vinkumisen takia, juovamuuntaja lakattiin.
- ei RCA-liitäntöjä äänelle, äänet otettava toisesta scartista ulos adapterilla
- kuvan geometria muuttuu kontrastin vaihdellessa (ns. valkoisen pumppaus), tämän huomaa varsinkin 4:3-moodissa. ilmeisesti halvempien televisioiden ongelma? liian tehoton virtalähde tms.
- ala-arvoiset kaiuttimet (tosin kukapa niitä käyttää?)
- geometriavirhe, kuva on aavistuksen kallellaan vasemmalle. huollon mukaan geometriaa voi säätää ainoastaan pystysuunnassa, ja televisioni geometria on sallittujen arvojen mukainen.
Yhteenveto: halpaa, isoa kuvaa elokuvia varten. En odottanut täydellisyyttä neljän tonnin televisiolta, laite on omasta mielestäni hyvä tähän hintaan.
Minkälaisia kokemuksia muilla on halvoista 32" televisioista? Samsungit, Philipsit, Grundigit ym.?
t. Ola
Mainittakoon vielä, että viime perjantain (31.8) hesarissa Markantalo näytti mainostavan 32" Bekoja hintaan 2991,-...
t. Ola
Klemmari
03.09.2001, 10:12
Originally posted by Ola
- kuvan geometria muuttuu kontrastin vaihdellessa (ns. valkoisen pumppaus), tämän huomaa varsinkin 4:3-moodissa. ilmeisesti halvempien televisioiden ongelma? liian tehoton virtalähde tms.Säädä kontrasti pienemmäksi.
MKL
Itse ostin Philips 32" 5406 mallin, gigantista 4599,- tosin hinta taisi nousta seuraavana päivänä 4999,-:iin
Liittimiä riittää, 2 scart liitintä, rca äänet pihalle sekä kyljessä on rca sisääntulo, svhs sekä taisi olla vielä composite sisääntulo.
kuva oli myös lievästi vinossa, mutta valikoista sai kuvan kallistettua takaisin suoraan. Kaukosäädin oli riittävän hyvä, tosin ei ole käytössä kun ohjaan vahvistimen kaukosäätimellä koko pakettia.
Edullinen ja hyvä perustv.
kuvakokoja oli muistaakseni: superwide, textzoom, 4:3, 14:9 ZOOM, 16:9 ZOOM, sekä Widescreen.
Niin ja unohtui mainita että laitteessa on eri kontrasti / säätöjä valmiina, eli siis 3 erilaista + oma säätö, joka on ihan hyödyllinen, esim kirkkaalla säällä katsottaessa vs. yöllä, saa napin painalluksella kontrastit ja värit kohdalleen.
Klemmari
03.09.2001, 20:30
Originally posted by Juzu
Niin ja unohtui mainita että laitteessa on eri kontrasti / säätöjä valmiina, eli siis 3 erilaista + oma säätö, joka on ihan hyödyllinen, esim kirkkaalla säällä katsottaessa vs. yöllä, saa napin painalluksella kontrastit ja värit kohdalleen. Kontrastille (valkoisen taso) on vain yksi oikea säätö: se säädetään niin ylös kuin suinkin mahdollista ilman, että valkoiset alkavat leviämään ja geometria vääristyy. Sillä ei ole MITÄÄN tekemistä taustavalon kanssa.
Brightnessia (mustan taso) kyllä voi säätää taustavalon mukaan, jos on ihan pakko.
(Tämä siis koski kuvaputkia eli perinteisiä televisioita ja CRT-tykkejä)
MKL
Originally posted by Klemmari
Kontrastille (valkoisen taso) on vain yksi oikea säätö: se säädetään niin ylös kuin suinkin mahdollista ilman, että valkoiset alkavat leviämään ja geometria vääristyy. Sillä ei ole MITÄÄN tekemistä taustavalon kanssa.
Öö, jos television kontrastisäätö täysillä ei osoita mitään kuvan vääristymisen merkkejä, mutta valkoinen sattuu silmiin, niin annetaan olla vain :confused:
Minä ainakin lasken telkusta kontrastia jos sitä tulee katsottua keskellä yötä täysin pimeässä huoneessa.
Klemmari
03.09.2001, 20:58
Originally posted by MauriE
Öö, jos television kontrastisäätö täysillä ei osoita mitään kuvan vääristymisen merkkejä, mutta valkoinen sattuu silmiin, niin annetaan olla vain :confused:
Minä ainakin lasken telkusta kontrastia jos sitä tulee katsottum keskellä yötä täysin pimeässä huoneessa. Ainakaan minä en ole koskaan nähnyt televisiota, missä "blooming" eli valkoisen leviäminen ei olisi tullut vastaan ennen täysiä kontrasteja.
MKL
Originally posted by Klemmari
Ainakaan minä en ole koskaan nähnyt televisiota, missä "blooming" eli valkoisen leviäminen ei olisi tullut vastaan ennen täysiä kontrasteja.
Jeps. Normaalikäytössä siis kontrasti on noin puolessa välissä säätöpalkkia (ei bloomingia) ja yöllä väännän sen suunnilleen 1/4:aan. Tuo täysillä oli huonosti sanottu kuvaannollinen juttu.
Klemmari
03.09.2001, 21:22
Originally posted by MauriE
Jeps. Normaalikäytössä siis kontrasti on noin puolessa välissä säätöpalkkia (ei bloomingia) ja yöllä väännän sen suunnilleen 1/4:aan. Tuo täysillä oli huonosti sanottu kuvaannollinen juttu. Ehkä tämä on jotenkin yksilöllinen juttu; en minä koskaan koskenut kontrastiin silloin kun vielä telkkua tuijottelin. Mutta brightnessiin kyllä, oletko sinä koskaan kokeillut sen säätämistä kontrastin sijaan?
MKL
Originally posted by Klemmari
Ehkä tämä on jotenkin yksilöllinen juttu; en minä koskaan koskenut kontrastiin silloin kun vielä telkkua tuijottelin. Mutta brightnessiin kyllä, oletko sinä koskaan kokeillut sen säätämistä kontrastin sijaan?
Kyllä on tullut sitäkin räplättyä, mutta brightness on päiväsaikaankin suunnilleen samassa asennossa ja kontrastilla on suurempi vaikutus silmien helpotuksessa. Itselläni ei ole televisiota ja porukoiden tv pitää lähes aina säätää uudestaan kun sitä katsoo. Kummasti se brightness yleensä hilautuu hurjan ylös itsestään ;)
Originally posted by Juzu
Itse ostin Philips 32" 5406 mallin, gigantista 4599,- tosin hinta taisi nousta seuraavana päivänä 4999,-:iin
Vieläkö noin viikon käytön jälkeen olet ollut tyytyväinen hankintaasi? Kiinnostaa itseäkin.
Mitäs se mahtaa johtua kun katsoo hämärää kohtausta, niin kuva on suht tumma kuten kuuluu jos ruudussa on subtitlet, subtitlet kun katoo niin kuva muuttuu haaleemmaks.
Hieman ärsyttävä ilmiö. Huomasin tuossa Samsugin 32":ssa kyseisen ilmiön. Onkohan televisio viallinen vai mallin ominaisuus?
Klemmari
10.09.2001, 13:11
Originally posted by AntZ
Mitäs se mahtaa johtua kun katsoo hämärää kohtausta, niin kuva on suht tumma kuten kuuluu jos ruudussa on subtitlet, subtitlet kun katoo niin kuva muuttuu haaleemmaks.
Hieman ärsyttävä ilmiö. Huomasin tuossa Samsugin 32":ssa kyseisen ilmiön. Onkohan televisio viallinen vai mallin ominaisuus? Ei kai televisiossa ole joku dynaaminen kontrasti tms. (jokaisella televisiovalmistajalla on asialle ikioma nimi, josta ei sisältöä pysty arvaamaan...) päällä? Se kannattaa kytkeä pois, jos suinkin onnistuu. Mitään muuta kuin haittaa ei moisesta ominaisuudesta ole vaikka se yllättävän moneen televisioon onkin tungettu. Pahin mahdollisuus tietenkin on, että halvassa televisiossa se on aina päällä.
Ei kai siinä telkussa muuten ole tavallinen kontrastisäätö kybällä tai muuten vain korkealla?
MKL
Originally posted by Klemmari
Ei kai televisiossa ole joku dynaaminen kontrasti tms. (jokaisella televisiovalmistajalla on asialle ikioma nimi, josta ei sisältöä pysty arvaamaan...) päällä? Se kannattaa kytkeä pois, jos suinkin onnistuu. Mitään muuta kuin haittaa ei moisesta ominaisuudesta ole vaikka se yllättävän moneen televisioon onkin tungettu. Pahin mahdollisuus tietenkin on, että halvassa televisiossa se on aina päällä.
Ei kai siinä telkussa muuten ole tavallinen kontrastisäätö kybällä tai muuten vain korkealla?
MKL
Koittanu sitä ny viikon kohta säädellä... ei mistään ainakaan löydy mainintaa että siinä mitään dynaamista kontrasti sydeemiä olis,mietin kanssa samaa jos kysessä olis sellanen. Tv:n omat oletus säädöt on ihan kauheet ja niillä saa vielä selkeemmin näkymään kuva vaihtelun. Omilla säädöillä se on suht kurissa,paitsi leffoja tekstityksen kanssa katsottaessa. Tarvii varmaan kääntyä maahantuojan puoleen. =/
http://www.samsung.fi/tuotteet/tv_video_audio/tv/crt_tv/ws-32w6vn.html tuollahan nuo specsit siitä...
Klemmari
10.09.2001, 14:35
Originally posted by AntZ
Koittanu sitä ny viikon kohta säädellä... ei mistään ainakaan löydy mainintaa että siinä mitään dynaamista kontrasti sydeemiä olis,mietin kanssa samaa jos kysessä olis sellanen. Tv:n omat oletus säädöt on ihan kauheet ja niillä saa vielä selkeemmin näkymään kuva vaihtelun. Omilla säädöillä se on suht kurissa,paitsi leffoja tekstityksen kanssa katsottaessa.No entäs se tavallinen kontrasti, vaikuttaako sen radikaali pienentäminen nykyisestä asennosta tuohon pumppaukseen mitenkään (älä katso tässä vaiheessa kuvan yleistä tasoa vaan ainoastaan tuota pumppausta)?
MKL
Originally posted by Klemmari
No entäs se tavallinen kontrasti, vaikuttaako sen radikaali pienentäminen nykyisestä asennosta tuohon pumppaukseen mitenkään (älä katso tässä vaiheessa kuvan yleistä tasoa vaan ainoastaan tuota pumppausta)?
MKL
Kontrastin ja brightnessin pienentäminen about 50% vähentää tätä huomattavasti... värilämmöt,sharpnessi ja dnr ei vaikuta mitenkään.
Minkälaisia kokemuksia muilla on halvoista 32" televisioista? Samsungit, Philipsit, Grundigit ym.?
Meillä on myös 32" Beko ja hyvä kuvanlaatu yllätti jo liikkeessä. Ja tyytyväisiä ollaan oltu senkin jälkeen. Joitakin "tarpeellisia" hienouksia toki puuttuu ja kajarit on pöllitty jostain legosarjasta mutta eipä niitä oikeastaan tarvitse.
Nyt kun tuohon on jo tottunut se ei tunnu enää kovin isolta mutta onneksi on tykki leffailtoja varten.:)
kumma_uni
11.09.2001, 13:14
Originally posted by Klemmari
Kontrastille (valkoisen taso) on vain yksi oikea säätö: se säädetään niin ylös kuin suinkin mahdollista ilman, että valkoiset alkavat leviämään ja geometria vääristyy.
(Tämä siis koski kuvaputkia eli perinteisiä televisioita ja CRT-tykkejä)
Tuota noin valokuvausta harrastaneena, kuulostaa aika kummalta että kontrasti nupikkoitten pitäs olla niin kaakossa kuin suinkin... Siis valokuvaajan silmin, sillä eikös tuo operaatio hävitä aika tavalla sävyjä (valoisuus & väri) ja sitä kautta tuntuis, että huonontaa kuvan laatua. Eli dynamiikka huononee (kuten eräillä radio kanavilla joita armotta kompressoidaan).
Oon aika vihreä itse näitten kotiteatteri jutskien kanssa, mut tuo ei ollut siis kotiteatteri perspektiivistä kirjoitettu mielipide.
Originally posted by kumma_uni
Tuota noin valokuvausta harrastaneena, kuulostaa aika kummalta että kontrasti nupikkoitten pitäs olla niin kaakossa kuin suinkin... Siis valokuvaajan silmin, sillä eikös tuo operaatio hävitä aika tavalla sävyjä (valoisuus & väri) ja sitä kautta tuntuis, että huonontaa kuvan laatua. Eli dynamiikka huononee (kuten eräillä radio kanavilla joita armotta kompressoidaan).
Oon aika vihreä itse näitten kotiteatteri jutskien kanssa, mut tuo ei ollut siis kotiteatteri perspektiivistä kirjoitettu mielipide.
Homma toimii hieman eri tavalla televisioissa/tykeissä. Niillä mitään kompressointia ei tietääkseni tapahdu. Pikemminkin dynamiikka paranee kun yläpäätä venytetään pidemmälle. On olemassa kuitenkin laitteita/softia joilla kuvan saa pilattua kun kontrastia korottaa tietyn pisteen yli. Esimerkkinä TV-korttisofta DScaler, joka kylmästi hukkaa kaikki yläpään sävyt kun kontrastia hivuttaa turhan pitkälle. Oletuksena se on aivan liian korkealla (ainakin omalla kortillani, Pinnacle PCTV Rave).
Voi olla, että puhuin puutaheinää, mutta tekniikan ihmelapset voivat korjata. :)
Kyllä tuo kontrastin crankkaaminen aivan tappiin asti ainakin minun silmissäni syö sävyjä ja rankasti ja muuttaa kuvan ikävän "kovaksi". En pidä. Kyllä se pitää olla säädetty oikein eikä liian voimakkaalle.
Klemmari
11.09.2001, 22:18
Ei sitä kontrastia pidä kybälle vääntää vaan ainoastaan ainoastaan niin korkealle, kun vääristymät antavat myöten. Ja vääristymät tarkoittavat viivojen kallistumista, pikselien leviämistä yms. kuvassa tapahtuvia muutoksia.
Ilman testikuvia tämä ei kylläkään oikein onnistu. Testikuvista näkee myös, jos putken hönkä loppuu kesken. Tällöin kirkkaan kohdan ilmestyminen laskee kuvan muiden osien tasoa. CRT-tykeillä tämä on helpostikin havaittavissa: valkoiset tekstit himmentävät kuvaa. Ilmeisesti tämä tulee vastaan myös halvoissa telkuissa (Beko?). Kontrastia laskemallahan tästä pitäisi selvitä.
Yleisohje silti on, että kontrastia nostetaan niin kauan kun kaikki tasot nousevat lineaarisesti eikä vääristymiä synny. Jos kuva näyttää jotenkin esim. kovalta, siinä on jotain vikaa, joka olisi varmasti em. testikuvilla selvinnyt.
Jos kontrastit vaikuttavat liian suurilta, kannattaa kokeilla nostaa brightnessia eli mustan tasoa. Muutenkin brightness ja contrast (valkoisen taso) ovat hieman naimisissa keskenään: niitä kannattaa säätää vuorotellen, testikuvillakin, koska ne aika usein vaikuttavat toisiinsa vaikka ideaalisesti toimivalla kuvaputkella näin ei pitäisikään tapahtua.
MKL
Originally posted by Klemmari
Ilman testikuvia tämä ei kylläkään oikein onnistu. Testikuvista näkee myös, jos putken hönkä loppuu kesken. Tällöin kirkkaan kohdan ilmestyminen laskee kuvan muiden osien tasoa. CRT-tykeillä tämä on helpostikin havaittavissa: valkoiset tekstit himmentävät kuvaa. Ilmeisesti tämä tulee vastaan myös halvoissa telkuissa (Beko?). Kontrastia laskemallahan tästä pitäisi selvitä.
Kyllä tätä esiintyy myös telkkareissa ja syynä on notkahtava virtalähde.
Originally posted by jarik
Kyllä tätä esiintyy myös telkkareissa ja syynä on notkahtava virtalähde.
Elikkäs voisko tämä olla syynä tohon samsugin valoisuuden vaihteluun? Eli kun ruutuu paukahtaa tekstitys, kuva himmenee ja vastaavasti kirkastuu ku tekstitys on pois..
Originally posted by AntZ
Elikkäs voisko tämä olla syynä tohon samsugin valoisuuden vaihteluun? Eli kun ruutuu paukahtaa tekstitys, kuva himmenee ja vastaavasti kirkastuu ku tekstitys on pois..
Todennäköisesti. Virtalähteen jännite putoaa hiukan, kun kuvaan tulee enemmän valkoista. Joissain telkkareissa jopa kuvan koko elää hieman.
Klemmari
13.09.2001, 22:25
Originally posted by jarik
Todennäköisesti. Virtalähteen jännite putoaa hiukan, kun kuvaan tulee enemmän valkoista. Joissain telkkareissa jopa kuvan koko elää hieman. Minä en ole kyllä mikään asiantuntija mutta...
Eikös tuossa pohjimmiltaan ole kyse virtalähteen riittämättömästä virranantokyvystä? Jännitteen lasku on vain seuraus ja jännitettä mittaamalla asia voidaan helpoiten havaita.
Korjatkaa, jos olen väärässä.
MKL
Huomasin tänään Bekossani saman ilmiön YHDESSÄ :confused: tv:stä nauhoitetusta ohjelmassa, jota katsoin siis videolta. Normaali tv-katselussa tai videon/DVD:n katselussa en ole koskaa aikaseimmin moista havainnut. Täytyy tuijottaa jatkossa ruutua vieläkin tarkemmin, mutta kyllä toi näkyi niin selvästi että siihen olisi jo aikaisemminkin kiinnittänyt huomiota.
Originally posted by Klemmari
Eikös tuossa pohjimmiltaan ole kyse virtalähteen riittämättömästä virranantokyvystä? Jännitteen lasku on vain seuraus ja jännitettä mittaamalla asia voidaan helpoiten havaita.
Yleensä powereita ei mitoiteta niin äärirajoille, että virtaraja tulisi normaalikäytössä vastaan, mutta niinkin voi käydä. Kyseessä lie ennemminkin huonosti reguloitu poweri, jossa lähtöjännite muuttuu jonkun verran virrankulutuksen mukaan. Eli poweri on huonosti suunniteltu (usein huono = halpa). Jännitteen muutos on siis seurausta virran muutoksista.
Eilen illalla sama ilmiö toistui jälleen, nyt videotykillä :hitme:
Ja ainoastaan osan elokuvasta...:confused:
TV:ssä ei tuon yhden havainnon jälkeen ole moista ilmiötä näkynyt...
Originally posted by miksu
Vieläkö noin viikon käytön jälkeen olet ollut tyytyväinen hankintaasi? Kiinnostaa itseäkin.
Ei valittamista, telkkari toimii niinkuin pitääkin. Alussa sen 50Hz vähän ehkä häiritsi, mutta nyt siihen on tottunut vaikka katseluetäisyys onkin n. 2metriä.
Suosittelen pienellä budjetillä liikkuville, ei huono valinta ollenkaan :)
Markku70
18.09.2001, 11:47
Tietoja ja mielipiteitä:
Tätä kirjoittaessa 2 viikkoa päivittäistä käyttöä takana ilman ongelmia.
BEKO 32"ssa on Panasonicin kuvaputki, TV on asiallisen näköinen
musta monitori-look malli, kaukosäädin helppokäyttöinen joskin todella kevyt ja heppoisen oloinen. Kaiuttimet ja sitäkautta ääni on ala-arvoinen mutta käytän itse aina vahvistinta joten ei haittaa. 2xScart (toisessa RGB, toisessa S-Video) ja etupaneelissa kuulokeliitäntä. Ei erillisiä kaiutin liitäntöjä.
+ Kuva on laadukas eikä ainakaan minun yksilössä
ollut geometriavirheitä
+ Yllätys oli että mukana tulee kytkentäkaavio, ja
ohjeet ovat suomeksikin.
+ Edullinen ostos.
- En saanut laitetta toimimaan philipsin videokaukosäätimellä
Ei löytynyt sopivaa asetusta.
Vaihto 29" tavan TV:stä aiheutti aluksi kipua kun kuvan
korkeus madaltui, tottumisen jälkeen ok etenkin DVD-leffoja
katsellessa mainio koko.
Edullinen ostos 36" hintojen alastuloa odotellessa :thumbsup:
t. Markku
Originally posted by Ola
- ei RCA-liitäntöjä äänelle, äänet otettava toisesta scartista ulos adapterilla
- kuvan geometria muuttuu kontrastin vaihdellessa (ns. valkoisen pumppaus), tämän huomaa varsinkin 4:3-moodissa. ilmeisesti halvempien televisioiden ongelma? liian tehoton virtalähde tms.
- ala-arvoiset kaiuttimet (tosin kukapa niitä käyttää?)
- geometriavirhe, kuva on aavistuksen kallellaan vasemmalle. huollon mukaan geometriaa voi säätää ainoastaan pystysuunnassa, ja televisioni geometria on sallittujen arvojen mukainen.
Ilmeisesti on Beko parantanut 32" malliaan, koska nykyään tuosta löytyvät RCA liitännät eikä kuvan geometria minulla ainakaan ole muuttunut mihinkään vaikka aika kiimassa noita asetuksia äsken räpläsin. Kajarit nyt on tollasta TV:n perustasoa = paskaa. Lisäksi minulla on ainakin kuva aivan suorassa :D
Taitaneet Bekolla parantaa hommaa aika reilusti.
Originally posted by Martti
Huomasin tänään Bekossani saman ilmiön YHDESSÄ :confused: tv:stä nauhoitetusta ohjelmassa, jota katsoin siis videolta. Normaali tv-katselussa tai videon/DVD:n katselussa en ole koskaa aikaseimmin moista havainnut. Täytyy tuijottaa jatkossa ruutua vieläkin tarkemmin, mutta kyllä toi näkyi niin selvästi että siihen olisi jo aikaisemminkin kiinnittänyt huomiota.
Ettei vaan sattunut huono päivä sähköverkolle... Luin muutama viíkko sitten, että suomen sähköverkko on osittain alimitoitettu... esim. lähellä sijaitseva iso teollisuuslaitos saattaa aiheuttaa valojen jatkuvaa välkkymistä yms. Meillä ainakin välistä huomaa kuinka kylmiön koneen käynnistyminen syö tehoa, kun valot himmenee jne. Ts. ilmiöltä helposti korostaa se että samaan pistorasiaan on kytketty vahvistin, dvd-soitin, videot, cd-soitin, subbari... ja sitten muualla talossa on vielä kiuas, astianpesukone, pyykinpesukone ja valot joka huoneessa päällä... ja sama homma kymmenellä samaan verkkoon kytketyllä naapurillasi...
Onko kokemuksia Bekon 32" 100Hz telkusta? Mallinumeroa en tiedä mutta Markantalosta noita löytyy. Hintaa olisi ~950 € mutta 900 euroon sen saisi.
Nopealla vilkaisulla kuva näytti ihan hyvältä, mutta kyllä Sonyn/Philipsin kalleimmat tietty paremmalta näyttivät.i
Toimiiko tuossa NTSC-leffat? Entä audiolähdöt? S-Video? Kuinka monta RGB-scarttia? Myyjä ei osannut mitään oikein vastailla...
Tänään kävin kattelemassa noita ja täytyy sanoa, että se 100hz beko pomppas oikein sieltä muiden 50hz joukosta silmiin... kuva vaikutti ainakin paremmalta kuin muutaman kalliimman hilipsin ja luxorin/finluxin... flattiscreen ja ihan hyvältä näytti... muutamissa oli kyllä värit paremmin kohillaan, mutta ei mitn tietoa telkkujen asetuksista, joten varmaan oli kyse siitä...
Originally posted by darkone
Onko kokemuksia Bekon 32" 100Hz telkusta? Mallinumeroa en tiedä mutta Markantalosta noita löytyy. Hintaa olisi ~950 € mutta 900 euroon sen saisi.
Nopealla vilkaisulla kuva näytti ihan hyvältä, mutta kyllä Sonyn/Philipsin kalleimmat tietty paremmalta näyttivät.i
Toimiiko tuossa NTSC-leffat? Entä audiolähdöt? S-Video? Kuinka monta RGB-scarttia? Myyjä ei osannut mitään oikein vastailla...
beko.com (http://www.beko.com/index.phtml?urlparams=&chkvars=1024|1280|4|105|1|1|en_us|en-us|fi)
Katsoppas löytyykö tuolta lisää infoa.
Beko maahantuonti (http://www.havulinna.fi/)
HesusNis
12.06.2003, 22:53
Originally posted by teme_l
Tänään kävin kattelemassa noita ja täytyy sanoa, että se 100hz beko pomppas oikein sieltä muiden 50hz joukosta silmiin...
Käyppä vääntämässä Markantalolla kanavalle CNBC ja vertaa kuvan alalaidassa liikkuvaa tekstiä! Veikkaan et Beko pomppaa taas silmille... Hieman eri tavalla...;)
Voi olla... mutta kyllä se välkyntä alkoi käymään siinä silmiin... tosin tuskinpa se kotona käy kun ei ole vertailulaitetta vieressä :D
Vanha pamahti eilen 28" uuden ostin tänään LG (rb-32cz10rx)
650 € kotiin tuotuna. Eipä täällä meilläpäin ollut muita vaihtoehtoja kun tuo.
Näppärän hopea sopii DVD + S-Vhs laitteiden kans samaan nippuun. Kanavat löytyvät hyvin ja kuva oli heti kohillaan. Ei voi sanoa samaan kun oli yks philips testissä (32wide) sen viritin oli kaukana hyvästä.....
Kenen valmistama kuvaputki on tuossa LG:ssä on ?
Verrattuna siihen Becoon niin tässä on etupaneelissa kameraliittimet + s-video.
Kummankautta tulee parempi kuva (s-video vaiko rgb-scart). Aina hehkutetaan että tuo scart. TM testit yms.
Sanajärjestys on oikeasti ihan hyvä juttu, kannattaa joskus tutustua.
* *
Olen menossa huomenna kyykyttämään k.o hintaluokan televisioita paikalliseeen Giganttiin. Mikähän mahtaisi olla hyvää testimatskua. Hesusnis heitti jo tuon CNBC:n, mutta en usko, että se näkyy siellä.
Originally posted by static
Sanajärjestys on oikeasti ihan hyvä juttu, kannattaa joskus tutustua.
* *
Olen menossa huomenna kyykyttämään k.o hintaluokan televisioita paikalliseeen Giganttiin. Mikähän mahtaisi olla hyvää testimatskua. Hesusnis heitti jo tuon CNBC:n, mutta en usko, että se näkyy siellä.
Löytyykö nurkista minkäänmoisia testilevyjä?
Tai ota Toy Story, Shrek joitakin piirrettyjä esmes. Onhan noita vaihtoehtoja.
Originally posted by shack
Löytyykö nurkista minkäänmoisia testilevyjä?
Tuo Hifi-lehden testilevy on ollut ostoslistalla jo jonkin aikaa, nyt voisi käydä ostamassa sen.
Onko olemassa vielä kattavampaa testilevyä tuohon hintaan, vai onko tuo Hifi-lehden lätty se paras vaihtoehto?
Extendar
04.07.2003, 14:43
Mulla ei ihmeemmin tietoa noista testilevyistä, että mitä niiden pitäisi sisältää ja silleen, enkä viitsinyt etsiä tietoa tuosta hifi-lehden levystä, mutta surffaillessa löyty tällanen (http://www.leffat.com/DVDinfo.aspx?id=12038). Jospa siitä olis jotai hyötyä sitä tarvitseville.
HesusNis
04.07.2003, 19:40
Originally posted by shack
Löytyykö nurkista minkäänmoisia testilevyjä?
Tai ota Toy Story, Shrek joitakin piirrettyjä esmes. Onhan noita vaihtoehtoja.
Nuo Toy Story, Shrek yms. "keinotekoiset" animaatiot / tietokone luomukset on siitä harhaanjohtavaa kuvamateriaalia, et ne näyttää lähes kaikissa telkkareissa hyviltä. Jotkut DVD:t on jo valmiiksi niin pakattuja, et kuva "nykii", vaikka niitä katsois 50Hz:n telkkarista. Tennis, lätkä, yms. urheilu on hyvää materiaalia, jos verrataan 100Hz:n telkkareita...
Tuli tuossa hommattua tuo 32" Beko 50hz kun tykin osto siirtyi...
Kuvan laatu on loistava :thumbsup: Myyjä väitti, että niissä on joko Hilipsin tai Panasonicin tekniikka, mutta kytkentäkaaviostahan löytyy 32" vain Panan ja Videocolorin (JVC??) kuvaputkien koodit... 28" löytyy kyllä hilipskin...
No eniwei... kaupassa vertailessani, oli paikalla olleista paras alle 1000euron vehje kuvan laadultaan (tosin esim. panaa ja sonya ei ollut vertailtavana)...
Ominaisuuksissa pieniä puutteita, mut annetaankoon se ton hintaselle anteeks... lähinnä rca-ulostulo äänelle (no kuulokeliitin löytyy joten nou prob.), muutama kuvasuhde (esim. 16:9 zoom, jotta halutessaan sais mustat poijes sivureunojen kustannuksella 2.35:1 kuvan kanssa) ja teksti-tv:ssä sais jo ton hintaluokan laitteessa olla pikkasen parempi muisti (nyt muistaa 4-5 sivua?)... sentään nykyään löytyy jo tuo komposiitti+L+R-ääniliitännät ja s-video liitin...
Todella helppokäyttöinen (esim. viritys onnistui ilman ohjekirjaa :)) ja kaukosäätimenkin oppii näköjään varsin nopsasti ulkoa...
Sanotaan vielä sen verran, että tuossa 100hz oli varsin selvää "palikoitumista" havaittavissa liikehtivien kuvien reunoissa...
Mr.Blonde
16.07.2003, 22:59
Oma n. puoli vuotta vanha 32" wide Beko sanoi tänään sopimuksen irti. Laitteeseen tulee kyllä virrat, mutta kaukosäätimestä kun yrittää pistää telkkarin päälle niin mitään ei tapahdu, kaiuttimet pitää vaan pienen "napsauksen" ja etupanelin punainen valo välähtää. Mikähän voisi olla? Onko kellään muuten kokemuksia miten tuo Bekon takuuhuolto pelaa? Joudunko lähettelemään johonkin vai miten? Pitää huomenna soitella.. Yllättävän kauan se tuon hintaiseksi kestikin.. :hitme:
Edit: Tätä threadia kun lueskelin taaksepäin niin joku sanoi Bekon uudemmissa malleissa olevan erilliset RCA-liitännät. Kuinkahan iso todennäköisyys on että saisi kokonaan uuden telkkarin tuon risan tilalle ja samalla tuollaisen uudemman mallin (;)), vai saankohan vaan vanhan korjattuna takaisin?
Originally posted by Mr.Blonde
Edit: Tätä threadia kun lueskelin taaksepäin niin joku sanoi Bekon uudemmissa malleissa olevan erilliset RCA-liitännät. Kuinkahan iso todennäköisyys on että saisi kokonaan uuden telkkarin tuon risan tilalle ja samalla tuollaisen uudemman mallin (;)), vai saankohan vaan vanhan korjattuna takaisin?
Jos laitteessa on vika jota ei voidan korjata niin saat tilalle saman tai vastaavan laitteen ainoastaan se vaihtoehto että tuon valmistus on lopetettu ja vika ei ole korjattavissa voi tuoda sinulle uuden mallin. Muussa tapauksessa vika korjataan ja sama laite palautetaan sinulle.
Ymmärtääkseni kyseisen laitteen huolto pelaa (toistaiseksi?) hyvin... ainakin noita huoltopaikkoja on "riittävästi" http://www.havulinna.fi/beko/bekohuo.htm
Omassani on ilmeisesti pieni vika myöskin, meinaan joskus kun heittää johdon seinään ja saman tien telkka päälle niin kuulluu sellaista korvia vihlovaa ujellusta n.30sekan ajan... jos jaksaa pitää lepovirroissa ennen päälle pistoa parisen kymmentä sekkaa ei kuulu mitään... ilmeisesti muuntajassa on jotain häikkää, mutta vielä en jaksa vehjettä huoltoon raahata...
Niin ne rca-liitännät on tulevalle kuvalle ja sen äänelle... lähtevälle äänelle ei ole rca-liitäntöjä... säästäähän noilla yhdne scart-adapterin oston jos ovat tarpeen ja helpompi tietty kiinnittää pikasesti esim. videokamera...
EDIT: Hyviä puolia: ei kovinkaan herkkä ulkopuolisille magneettikentille... kajarit saa olla melkein kiinni telkussa ennen kuin tulee pieniä värihaittoja alakulmiin... kunnon värihaittoja en ole edes saanut aikaan... Niinja kuvalaatu on kyllä varsin hyvä hintaisekseen dvd:ltä... ja viritinkin on ihan hyvä ainakin aikaisempaan telkkuun verrattuna... tosin ykkösellä on selviä häiriöitä ja kakkosella kohinaa, mutta nuo johtuvat enemmänkin heikosta kentästä kuin virittimestä... kolmosella ja nelosella on briliantti tv-kuvakin...
Mr.Blonde
21.07.2003, 19:54
Originally posted by teme_l
Omassani on ilmeisesti pieni vika myöskin, meinaan joskus kun heittää johdon seinään ja saman tien telkka päälle niin kuulluu sellaista korvia vihlovaa ujellusta n.30sekan ajan... jos jaksaa pitää lepovirroissa ennen päälle pistoa parisen kymmentä sekkaa ei kuulu mitään... ilmeisesti muuntajassa on jotain häikkää, mutta vielä en jaksa vehjettä huoltoon raahata...
Sama täällä. Muistaakseni tuo ujellus kuului jo heti ihan uutena, niin pidin tuota vaan Bekon ominaisuutena.. Huoltoon en vielä viitsinyt viedä, vaikka näköjään tuon listan mukaan ihan paikkakunnaltakin löytyy Beko -huolto. Huomasin että telkkari lähtee ihan kunnolla päälle kun antaa virtojen olla päällä ensin muutaman minuutin.
Tuo ininä vika on nytten käytön myötä hävinnyt... mutta jonkinlaista outoa pumppausta on ilmentynyt...
Ko. pumppaus näkyy vain viritinkuvalla... dvd:llä, peleillä, videolla tms ko. ilmiötä ei näy... ja pumppaus ei johdu valkoisen määrästä tai tekstien ilmestymisestä vaan sitä esiintyy silloin tällöin ihan sattuman varaisesti, kun kamera vaihtuu... sinänsä tuo ei minua haittaa, kun en niin kauheasti kuvanlaadusta välitä, mutta kyllähän tuo silmille pomppaa...
Powered by vBulletin® Version 4.2.0 Copyright © 2013 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.